26 éve nem volt olyan nap, hogy ne várta volna a látogatókat a Fővárosi Állat- és Növénykert.
Talán az állatok is furcsállják, hogy fényes nappal van, mégis csend veszi körül őket. Sehol egy korlátra tapadt, rohangáló, vagy plexin keresztül kuksoló, rikácsoló kisgyerek. Bezárt az állatkert. Egyelőre nem tudni, meddig. 1956-ban fordult elő olyan, hogy több egymást követő napon keresztül volt kint a zárva tábla a kapun. Most a koronavírus borította fel a megszokott rendet.
– Március 15-től zárva tartunk, de a 900 különböző állatfaj több mint 10 ezer példányáról természetesen gondoskodni kell – mondta a Borsnak Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője.
A félszáz munkakörben dolgozó közel 240 munkatárs közül, akinél megoldható, otthonról dolgozhat, a közvetlenül az állatokkal foglalkozókat pedig turnusokra osztották, hogy minél kevesebbszer találkozzanak egymással. Felvetődik a kérdés, hogy vajon az emberszabású majmok mennyire vannak veszélyben a vírus által.
– Arra, hogy a most megjelent koronavírus bármely főemlősre veszélyes lenne, a világon sehol nincs adat. Ellentétben például a tbc-vel, ami az ötvenes években még gyakran előfordult a lakosság körében Magyarországon is. Ezeknek az emberszabásúaknak az élőhelyeit úgy alakítottuk ki, hogy a látogatók és az állatok között ne alakulhasson semmilyen közvetett kontaktus sem, például egy letüsszögött pereccel. A munkatársaink most javasolt fokozott tisztálkodási előírás betartása elsősorban a többiek védelmét szolgálja – mondta Hanga Zoltán.