Védje magát megfelelően arcmaszkkal és kesztyűvel. Segítünk, hogy milyen eszközöket válasszon.
Forrás: Shutterstock
Orvosok és kutatók véleménye a szájmaszkokról
Az emberek között megoszlanak a vélemények a szájmaszkok hatékonyságáról és szükségességéről. Összegyűjtöttük a hozzáértők véleményét a témában.
– A maszkok hatásosak, csak fontos tudni, melyik mire jó – magyarázta Kemenesi Gábor virológus élő videóban a Ridikül Magazin Facebook-oldalán. – Aki egészséges, az csak az utcára kilépve vegyen fel maszkot. Otthon felesleges a használata, sőt nagyobb bajt is okozhat magának, ha egész nap az arcán hagyja, mivel így visszalélegzi a kiköhögött bacilusokat, vírusokat. Egy maszkot maximum három óráig használjon, utána dobja ki – mondta a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos.
Sebészmaszkot vegyen fel a beteg
A legelterjedtebb maszk a jól ismert kék vagy zöld színű sebészeti szájmaszk, amit az orvosok használnak, hogy ne fertőzzék meg a betegeket műtét közben. Nagyon fontos, hogy ezek egyszer használatos maszkok, amint leveszi, azonnal dobja külön erre a célra elkülönített szemetesbe, vagy égesse el.
– A sebészmaszk akkor ajánlott, ha valaki betegnek érzi magát. Ez felfogja a tüsszentéskor a levegőbe kerülő cseppeket – ecsetelte Kemenesi, aki maga több olyan képzésen vett részt, ahol a maszkok helyes hordását sajátíthatták el.
Ezek védenek minket a külvilág ellen
A szabványoknak megfelelő, minősített munkavédelmi maszkok már képesek szűrni a levegőt, ezáltal védenek is a levegőben utazó anyagok ellen. Ezeknek három kategóriája van: FFP1, FFP2 és FFP3, a betűk a maszkon található szűrőeszköz hatékonyságát jelölik. Míg az első két változat a levegőnek a 80–94 százalékát tisztítják meg belégzés előtt, addig az FFP3 képes 99 százalékban megfogni a körülöttünk keringő észrevehetetlen anyagokat. Ezeket a maszkokat is csak egyszer lehet használni.
– Hordás után ki kell dobni, ugyanis a papírmaszk a külső részén fogja fel a vírusokat, ezért ne is fogdossuk azokat. Fontos, hogy jól zárjon a maszk. Ehhez az állítható gumit húzza kellően feszesre, hogy felsimuljon az arcára, és az orrnyereg feszítőjét is igazítsa az arcára – tanácsolja a virológus.
Ilyen típusú maszkokat alapesetben barkácsáruházakban és munkavédelmi boltokban lehet kapni.
Ésszel vásároljunk az internetről, becsaphatnak
Bármilyen típusú maszkot be lehet ma már szerezni a világhálón. A vásárlásnál viszont legyen nagyon körültekintő! Nem elég, hogy sok hirdetett termék hamisítvány, nem is szűrik meg a levegőt rendesen, de most a kamuajánlatok is megszaporodtak. Csak hiteles forrásból vásároljon! Valós cégektől, amelyeknek lenyomozható a múltja.
Popsitörlőből is készíthet maszkot magának házilag
A sűrű szövésű textilek alkalmasak, hogy maszkot lehessen belőlük készíteni. Akkor hatásosak, ha többrétegűek.
– Baba popsitörlőből vagy intim törlőkendőből is lehet maszkot készíteni. Minél nagyobb az anyag, annál jobb – mondta egy Facebook-videóban dr. Sobel Gábor szülész-nőgyógyász. – Először hosszába, majd keresztbe is hajtsa félbe a kendőt, majd a hajtott sarokban vágjon egy lyukat, itt akassza a fülére. Több rétegben hordja.
A gumikesztyű véd meg igazán a kórokozóktól
A szájunk és orrunk mellett a kezünk védelme is nagyon fontos megelőzésben. Kesztyűvel ez könnyedén kivitelezhető, de nem mindegy, milyet viselünk.
– A gumikesztyű azért jó, mert azt le lehet úgy venni, hogy nem érünk a külső, szennyezett felületéhez. Ez a bőr- vagy cérnakesztyűről nem mondható el, mivel nem sterilek. Ezek helyett a gyakori kézfertőtlenítést javaslom – mondta egy mentős.