Aktuális

Mi a teendő, ha a kutyája galibát okozott?

BoBe

Létrehozva: 2020.03.15.

Tart attól, hogy valaki benyúl a kerítésen és a kutyája véletlenül megharapja? Egyáltalán ki ilyenkor a felelős? Na és ha átszökik a szomszédhoz, ki vonható felelősségre? Eláruljuk a felelős kutyatartás legfőbb szabályait!

A kutya az ember legrégebbi barátja és védelmezője, hiszen ugatásával és néha harcias viselkedésével senkit sem enged be csak úgy a saját területére. Egy kis testű ebet 10 négyzetméternél, egy közepes termetűt 15 négyzetméternél, míg egy nagy testűt 20 négyzetméternél nagyobb területen szabad csak tartani. Mindezt úgy, hogy életvitelének és szokásainak megfelelő legyen. 

Elkerülni a kerítést

– Úgy tudom, hogy legalább tíz méterenként minden kapura és bejáratra ki kell helyezni a Vigyázat, a kutya harap! táblát. A ku­tya ösztönösen viselkedik, védi a területét, ezért legyen az ember az okosabb. Ha ilyen táblát lát, ne nyúljon be! – kezdi a Vasárnapi Borsnak Nyakas Gá­bor kutyatréner. Mint mondja, ez egy kényes téma, hiszen nincs egyértelmű jogszabály rá. Természetesen ha baleset történik, egyből kivizsgálják az ügyet, és annak fényében derül fény, ki volt a felelős. – Ilyen esetekben a megelőzés legyen a fontos, ne kísértse a sorsot, és kerülje ki a kerítést – mondja a tréner.

Kártérítést követelhet

Más a helyzet, ha a kutyája szeret a szomszédban időzni és ott tesz kárt.

– Egyértelműen a kutya gazdája a hibás, hiszen a felelős ku­tyatartás ki­mondja, hogy az eb nem hagyhatja el a számára kijelölt területet – folytatja Gá­bor. Ha szétrág valamit, esetleg megvacsorázza a szomszéd ka­kasát, ne adj’ isten kölykök születnek a szomszéd ebbel lebonyolított gyors együttlétből, minden költség az elkószáló kutya tulajdonosára hárul.

– Ha kiskutyát csinál, az ugyanolyan kár, mint bármi más. Lehet, hogy a szomszéd nem szeretett volna kölyköket, vagy nem ilyen fajtát akart. Ilyenkor számolni kell azzal, hogy az orvosi költségek mellett még kártérítést is követelhet a pórul járt eb gazdája – teszi hozzá a ku­tyatréner.

A közös képviselő dönt

Problémás lehet az is, ha többemeletes házban él kedvencével, mert például fülsértően ugat éjt nappallá téve. Ez ugyanis sok bosszússágot okozhat szomszédainak.

– Ilyenkor én mindig azt tanácsolom az ügyfeleimnek, hogy ír­ják ki a lépcsőházban, hogy ki a ku­tyatartó, esetleg a kutya ne­vét, és hogy mikor költöztek oda. Kedvesen írja le, hogy igen, tudja, hogy az eb na­gyon sokat ugat, de már együtt dolgozik egy trénerrel, és igyekszenek or­vosolni a problémát. Mindenkitől kérjen elnézést, és írja oda, hogy ha bárkinek problémája van, akkor neki jelezze. Ez a legtöbb esetben hatásos szokott lenni, hi­szen ha az emberek látják a törekvést, ráadásul teljesen normális hangvételben, akkor kevésbé állnak ők is negatívan az ügyhöz – érvel. Ha pedig véletlenül nem bírta ki a kutya az utcáig, és a lépcsőházba pisil, ennek a következménye általában a házirendben olvasható, és ha szólnak a lakók, akkor a közös képviselő hozza meg a végső döntést.    

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek