Forrás: AFP
Kedvelt déligyümölcsünk, a narancs tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, rosttal. A héja azonban szinte mindig a szemetesbe kerül, pedig célszerű azt is felhasználni.
Tea: a héjból készült forró italt a világ számos részén a gyomor- és bélrendszeri betegségek – gyomorhurut, -fekély – gyógyítására használják. Megakadályozza a puffadást, a gyomorégést, a teltségérzetet és a túlzott gázképződést. Azoknak is érdemes fogyasztani, akik gyomorsav-túltengésben vagy étvágytalanságban szenvednek. A benne lévő antioxidáns hatású flavonoidok támogatják immunrendszerünket, élénkítenek, jó közérzetet biztosítanak. Megfázás, gyomorrontás, székrekedés esetén is javasolt egy-egy csészével elfogyasztani.
Tipp: Étkezés után igyunk egy csészével belőle.
Elkészítése: a megtisztított, kisebb darabokra tépett és néhány nap alatt – jól szellőző helyen – megszárított bio narancshéjat forrázzuk le vízzel, lefedve hagyjuk állni 10 percig. Ízesíthetjük mézzel, citromlével, fahéjjal.
Szépségápolás: sok értékes tápanyag és illóolaj is található a narancshéjban, amely felhasználható. Az alaposan megmosott és megszárított héjat kávédarálóban vagy robotgépben daráljuk meg. 2–2 evőkanál joghurtból és narancshéjporból, 1 evőkanál mézből hidratáló és bőrfrissítő pakolást készíthetünk. Kenjük fel és masszírozzuk be az arcunkba és a nyakunkba. Tizenöt perc elteltével langyos vízzel öblítsük le. Kellemes, citrusos aromáját légfrissítőként is felhasználhatjuk. A fűtőtestre helyezett narancshéj illata felvidít, és segíti a koncentrálást is.