Ebben a járványos időszakban minden lehetséges módon meg kell próbálnunk védekezni a kórokozók ellen és megerősíteni az immunrendszerünket. Nézzük azon gyógynövényeket, amelyek társaink lehetnek ebben a harcban!
Forrás: shutterstock
A friss gyömbér antibakteriális és vírusölő hatású. Többféle módon használhatjuk: mindennap rágjunk el egy kis darab friss gyömbért vagy egy kiskanálnyi reszelt gyömbért mézzel összekeverve. A friss gyömbérből ízletes, fűszeres teát készíthetünk, mézzel hatékony baktériumellenes ital. A megfázás és az influenza első tüneteinél azonnal kezdjük el inni, de megelőzésre is fogyaszthatjuk.
Az olajfalevél (kivonat/kapszula) rendszeres szedése is segíthet, hogy erősödjön az immunrendszerünk. Hatóanyaga rendkívül erős, természetes baktérium- és vírusellenes anyag.
Természetes gyulladásgátló, véd a baktériumok, vírusok, gombák és egyéb kórokozók ellen a bíbor kasvirág (echinacea). Az egyik legjobb gyógyír az influenza és a megfázás megelőzésére, amennyiben a tünetek első jelentkezésekor alkalmazzuk. Kivonat, cseppek, tabletta formájában alkalmazhatjuk.
A grapefruitmagcseppek erős antioxidáns, kiváló immunerősítő, vírus- és gombaölő. Felerősíti szervezetünk természetes védekezőképességét és javítja a vérkeringést. Használata: 10 csepp grapefruitmag-kivonatot tegyünk egy pohár vízbe, és igyuk naponta háromszor.
A fokhagyma kéntartalmú allicin hatóanyaga természetes antibiotikum, vírus-, gomba- és baktériumölő, jelentős az immunrendszer- erősítő hatása is.
Alkalmazása: télen érdemes mindennap 1–2 gerezd fokhagymát elrágcsálni vagy belecsempészni az étkekbe. Intenzív illata és íze lágyítható, ha hidegen sajtolt olajba (tökmagolaj) préselve vagy mézzel összekeverve fogyasztjuk.
A kakukkfű immunerősítő, vírusfertőzésekre is ajánlott. Intenzív ízét mézzel lehet lágyítani. A citromfű hatóanyagai vírusos fertőzéseknél, influenza és megfázás esetén segíti a gyógyulást. Emellett idegerősítő és nyugtató hatású, alvási zavarokra is kiváló.
Antibakteriális, vírusölő és immunerősítő hatását a tormának a benne lévő glikozidok adják. Frissen reszelve baktérium- és vírusölő hatása fél napon át tart. Ecetes formában szintén ehető.
A gyógyteák hatékonyságát fokozhatjuk, ha mézet keverünk bele. A mézet ősidők óta alkalmazzák immunerősítésre és meghűlések gyógyítására. Fogyaszthatjuk önmagában is. Legjobb köhögéscsillapító a hársméz és az antibiotikus hatású kakukkfűméz.