A budapesti Semmelweis Egyetem gyógyszerész-hallgatója mellett a gödöllői székhelyű Szent István Egyetem diákja az a másik iráni személy, aki koronavírus-fertőzéssel tartózkodik Magyarországon. A fertőzöttek a közelmúltban Iránban jártak, ahol az ottani új évet ünnepelték a családjukkal.
Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A két iráni diák egyike saját maga jelentkezett tesztelésre, a másik érintetten pedig a jelentkező tünetek miatt végezték el a vírustesztet. Enyhe tüneteik vannak, lázuk nincs, kivizsgálásuk zajlik. Egyikük február 22-én, a másikuk 28-án érkezett Magyarországra.
– Nekünk az emberélet, az emberek élete és biztonsága az első – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ülése után tartott sajtótájékoztatón, hangsúlyozva: a vírus elleni küzdelemnek anyagi gátja nem lesz Magyarországon.
A koronavírus egyszerre tud kárt tenni az emberéletben és a gazdaságban is: az első az emberélet, később pedig a gazdasági hatások felmérésével a pénzügyi szakemberek foglalkoznak majd – közölte.
A kormányfő kiemelte: az operatív törzs az emberéletek védelmével foglalkozik.
Hangsúlyozta azt is, hogy a hatékony védekezés mindenkitől követel erőfeszítést. Magyarországon szinte mindenki bízik az orvosokban, ápolókban, a közegészségügyi szakemberek tekintélye nagy – mondta, hozzátéve, hogy a hatósági emberekre meglehetősen nehéz hetek, de az is lehet, hogy hónapok várnak.
Az aktuális – szerda esti – adatokat ismertetve Orbán Viktor közölte: Magyarországon 2 fertőzött van, 24-en vannak karanténban, és 230 mintavétel van folyamatban. A világban az elhunyt betegek száma 3268, a fertőzötteké több mint 95 ezer, a gyógyultaké pedig meghaladta az 53 ezret. A magyarországi védekezés most az egyedi esetekre összpontosít – mondta, kifejtve: egyedi fertőzésekről akkor van szó, amikor gócpont még nincs. Csoportos esetekről akkor lehet beszélni, amikor gócpontok vannak, továbbá a legrosszabb, amikor tömegessé válnak az esetek.
A cél, hogy csak egyedi esetek legyenek
– tette hozzá.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy az emberek biztonságérzete meggyengült, és csak akkor áll helyre, ha van vakcina a betegség megfékezésére. Jelenleg ilyen még nincs, de remélhetőleg mielőbb lesz. Hozzáfűzte: akkor lesz viszonylagos nyugalom, ha felfedezik a vakcinát és elérhető lesz mindenkinek. Azt is mondta: a kormánytól azt követeli meg a helyzet, hogy biztosítsa a védekezési munkához szükséges forrásokat, és „a vírus elleni küzdelemnek anyagi gátja, akadálya nem lesz”.
Orbán Viktor a politikai pártoktól önmérsékletet kért, úgy fogalmazott: az emberek védelme nem pártpolitikai ügy. Emellett együttműködést és megértést kért az emberektől is, ha azt tapasztalják, hogy a vírus elleni küzdelem kényelmetlenséggel is jár. Azt is kérte, ne bagatellizálják a helyzetet, de ne is keltsenek pánikot. Most a józan ész diktálja a szabályokat – jelentette ki.
A miniszterelnök beszélt továbbá arról, hogy legkésőbb kedden születik döntés arról, megtartják-e a március 15-ei nemzeti ünnepen a központi ünnepséget. Ha az európai helyzet romlik, akkor kedden lemondják a központi ünnepséget, ha viszont úgy látják, hogy erre nincs szükség, akkor nem – tudatta a kormányfő.
Az emberi erőforrások minisztere arról beszélt, hogy az iráni diákok mindketten párkapcsolatban élnek, egyikük párja várandós. Kásler Miklós kiemelte: ők is karantén alatt vannak. Úgy fogalmazott: élték a saját életüket, a rendőrség pedig megpróbálja beazonosítani azokat, akikkel találkoztak.
– A szakemberek pontosan megpróbálják izolálni azt, hogy számszerűen hány emberrel találkozhattak, egyikük 15-16 találkozást jelölt meg. A diákok az üzemorvosnál jelentkeztek, egyiküknek már Iránban is voltak panaszai. Repülővel érkeztek, átestek a hőmérsékletvizsgálaton és a teszten is, akkor egyiküknél sem mutatott pozitív eredményt a vizsgálat – tájékoztatott a miniszter.
A Semmelweis Egyetem Hallgatói Önkormányzatának közleményéből kiderült, a hallgatójuk nem tartotta be az egyetem által kért kéthetes otthontartózkodást, pedig fertőzött országból érkezett. A hallgató egy hétig járt gyakorlatokra, egy 16 fős angol évfolyamra. Azok a hallgatók, akik kapcsolatban voltak a fertőzött személlyel, kötelező oktatási szünetüket fogják tölteni az óvintézkedések végett – a tudás elsajátításához szükséges oktatási anyagot, az egyetem interneten biztosítja ezen hallgatóknak.
– A megelőzés érdekében arra kértük a Kollégiumok Igazgatóságát, hogy minden kollégiumban rendeljenek el egy rendkívüli takarítást, fertőtlenítést. Korábban már minden kollégiumban kihelyezésre kerültek speciális kézfertőtlenítő szappanok – közölte Tripolszky Bálint HÖK-alelnök. Hozzátéve: a következő hetekben gyakoribbá és átfogóbbá válnak a fertőtlenítések.