A jó pecsenye titka a tökéletes malachús. Pecsenyét azonban nem csak frissiben, disznóvágáskor készíthetünk, a magyar konyha számos más változatát ismeri.
Forrás: Shutterstock
Buday Péter szakács szerint az igazi cigánypecsenye, vásári pecsenye vagy lacipecsenye tarjából készül, és bőségesen meg van fokhagymázva.
– A tarját ujjnyi vastag szeletekre vágom, és egy kicsit kiklopfolom. Ha kell, lehártyázom, hogy ne maradjon rajta, mert a sütésnél összeugorhat. Egy szelet szalonnát bevagdalok, majd kisütöm a zsírját, ebből lesz hozzá a kakastaréj a tetejére tálalásnál. Sóból, borsból, piros- paprikából és jó sok fokhagymából pácot készítek, amibe érlelni hagyom a húsokat. Jó, ha hagyjuk egy éjszakát állni, hogy átjárják az ízek. A húsokat serpenyőben, közepesen erős tűzön sütöm ki puhára, jó sok fokhagymával, ami a lelke az egésznek. Ha kész a hús, a maradék húszsiradékban nagyobb szeletekre vágott hagymát pirítok, amit a végén ráhalmozok. Köretnek friss kenyér, krumpli, paszternák és savanyúság is jól passzol hozzá. Melegen és hidegen, zsírjában is szokták fogyasztani – mondja.
Az ország fitneszguruja, Schobert Norbi szerint egy friss sertéshúsból készült pecsenyénél nincs is jobb, és aki fogyni akar, az is nyugodtan eheti. Persze csak ésszel!
– A pecsenyehús számos jó dolgot tartalmaz, ami a szervezetünknek kell. Nincs benne szénhidrát, hasznos fehérjéket tartalmaz és könnyen felszívódó zsírokat. Még egy jó száraz fehérbor is megengedett mellé. A diétásoknak a köret a lényeg: én egy finom savanyúságot ajánlok mellé, de bármilyen Update kenyérrel is rettentően finom. A lényeg, hogy a krumplit és a fehér kenyeret kerüljük el – tanácsolja Norbi.