Tárazzak be elegendő eledelt, mehetünk még sétálni, elvihetem állatorvoshoz? Sok gazdit foglalkoztatnak ezek a kérdések, így a Bors összegyűjtötte a legfontosabb válaszokat a háziállatokkal kapcsolatban.
Mától kijárási korlátozás lép életbe, de ez szerencsére nem gátolja a kutyasétáltatást. Háziállata oltási könyvét, gyógyszereit, orvosi papírjait készítse össze egy mappába és rakja egy könnyen elérhető helyre. Emellett pedig érdemes két, egymástól független segítőt is megkérnie, hogy ha bármilyen probléma lenne önnel, akkor vigyázzanak kedvencére.
Hiába imádja a kedvence még az idegenek simogatását is, most meg kell tanítania neki, hogy ezt most nem szabad, hiszen senki nem szeretné, ha valamilyen vírus a kutya a szőrére tapadna.
– Bár a kutyák nem kaphatják el a koronavírust, attól még hordozók lehetnek. Ha rátüsszent valaki az utcán, akkor megtapadhatnak a baktériumok, vírusok a szőrén. Tartsa be a sétáltatás jelenlegi szabályait, ne csoportban végezzék ezt. Jelenleg valószínűleg a közterület felügyelők is elnézőbbek lesznek a kutyafuttatókkal kapcsolatban, így a lakóhelyéhez legközelebbi területen sétáljanak, lehetőleg rövidebb ideig – tanácsolja a Borsnak dr. Varga József állatorvos.
Figyeljen rá, hogy sétáltatás közben tartson két méteres távolságot mindenkitől és ügyeljen, hogy kutyája se közeledjen másokhoz. Semmiképpen se tegyen maszkot a pofájára, hiszen attól bepánikolhat, sőt meg is fulladhat tőle. Az állatorvos azt tanácsolja, hogy találjon ki otthoni feladatokat állatainak, hogy elegendő mozgást tudjon biztosítani nekik. A bújócskát nem csak a gyerekek, de az állatok is imádják.
Természetesen most még jobban oda kell figyelni az állatok tisztán tartására, de ez nem jelenti azt, hogy ész nélkül fertőtlenítőben kell fürdetni őket.
– Minden sétálás után meleg vizes tusolást ajánlok a kutyák és macskák számára. Töröljék szárazra és időnként kenjék be a tappancsukat egy tappancs védő krémmel. A fertőtlenítő kendők egyáltalán nem tesznek jót az állatoknak, nem beszélve arról, hogy az csak a szőr felső részét tisztítja – mondja az állatorvos.
Ha kijár a macskája, esetleg át szokott szökni a szomszédba, sürgősen tegyen ellene. Sosem tudhatja, hogy kivel találkozhat össze bajszos cimborája. Csukja be az ablakokat vagy figyeljen oda, hogy ne tudjon kiszökni a nyíló ajtónál. Azok a kedvencek, akik viszont el sem hagyják a lakást, és a saját kuckójukban vagy akváriumukban tengetik az életüket, rájuk nem vonatkoznak ezek a szabályok, hiszen ők a négy fal között eleve védettek. Az emberek és az állatok számára egyaránt fontos, hogy mindig szellőztessen.
Persze előfordulhat, hogy történik valami probléma és állatorvoshoz kell menni. Először mindenképpen telefonon keresse orvosát, hiszen lehet, hogy nem is olyan komoly a probléma és a doktor segíteni tud a vonal másik végéről is. Ha viszont elkerülhetetlen az állatorvos személye, akkor is csak a telefonon megbeszélt időpontban menjen oda.
– Mindenkit meg szeretnék kérni arra, hogy tartsa tiszteletben az állatorvosok kéréseit.
Ha kell, akkor kint várakozzanak a rendelő előtt, megtartva a megadott távolságot egymástól. Lehetőleg egyszerre csak egy ember legyen a váróban és mindenki hordjon szájmaszkot és kesztyűt – kéri dr. Varga József.