Aktuális

Vérbeli fenevad a cukinak hitt katica

Címkék
katica

BoBe, H. R.

Létrehozva: 2020.03.07.

Egyes bogárfajok híres költőinket, íróinkat is megihlették. A népi hagyományokban is nagy jelentőséget tulajdonítanak nekik. De mégis mit kell tudni ezekről a pöttöm lényekről?

Forrás: Shutterstock

A világon körülbelül 400 ezer bogárfajt tartanak számon, Magyarországon ebből úgy tízezer faj fordul elő. Ha sorba állítanánk az állatokat, minden negyedik bogár lenne. Nem csoda, hogy a népi jóslásokban is nagy szerepet kaptak, és híres magyar költőinket, íróinkat is megragadta egy-egy különleges ízelt lábú. A meséinkben is fontos szerepet töltenek be.

– Hogy pontosan hány bogár él hazánkban, nehéz lenne meghatározni, mert folyamatosan fedezünk fel új fajokat, és a klímaváltozás miatt nálunk nem őshonos fajok is megtelepednek – kezdte a Borsnak Sár József entomológus. Ő maga is tizenhárom eddig nem ismert bogarat fedezett fel. Segítségével összegyűjtöttük a hazai bogárfajok leghíresebbjeit és legszebbjeit.

Szarvasbogár

Egykoron afrodiziákumként tartották számon, számos más a nünükék családjába tartozó rokonaival egyetemben. A belőle készült főzetet, vagy szárított formában, porrá őrölt pajzsát szerelmi varázsszerként fogyasztották. Hazánkban védett, eszmei értéke 10 ezer forint. 2017-ben az év rovarának választották.

Hétpettyes katicabogár

A mondák és mesék kedvelt bogaras szereplője. Mindig aranyos szereplőként vesz részt a történetekben, de valójában ragadozó állat. Ettől hasznos is, a levéltetvek, a gyümölcslegyek, atkák és más növényi kártevők nagy pusztítója. Sárgás nedvet ad ki magából. Egy fiatal madár, ha elkapja, akkor azonnal kiköpi, mert nagyon rossz íze van. A legismertebb bogaras mesehős mára már veszélyben van. A harlekinkatica kiszorítja őket, ha nincs tápláléka, megeszi a lárváit is.

Szentjánosbogár

A mesékben mindig ők mutatják az utat az eltévedt embereknek. A Szaffi (1985) című mesében Cafrinka a boszorkány hívására a szentjánosok az asztal fölé repülnek, csillár gyanánt világítanak. A belőlük kiáramló fényt kémiai úton állítják elő, ezeket felvillantva csábítják ma-gukhoz a nőstényeket. 2015 év bogara a nagy szentjánosbogár volt. 

Pompás virágbogár, rózsabogár

Az egyik legszebb, de biztosan a legnagyobb, bogárfaj itthon. Ámulatba ejtő küllemét fémes zöld színének köszönheti. Idősebb tölgyesekben honos. Érdekes még benne, hogy repülés közben kitin- páncélos szárnyait nem tárja ki. Teste oldalán van egy csap, ahol kitárja repülő szárnyait. 

Nagyfejű csajkó

Ganétúró faj, az év ezen szakaszán már találkozhatunk velük, egészen áprilisig. A szőlőkben élnek: mély árkokat ásnak, friss hajtásokat gyűjtenek be. Ezeken nevelik a lárváikat, és hevesen védelmezik. 

Havasi cincér

A legszebb hazai bogár, kék színű. Itthon védett állat, az eszmei értéke 10 ezer forint. A Bükkösben honos, jú­nius–augusztus között szántja az eget. 2019-ben a közönség ezt a fajt választotta az „Év rovarának”.

Pézsmacincér

A Magyarországon élő cincérek legszebbje, az ártéri füzesekben elterjedt. Zöld színű állat, olyan illatanyagot ereszt ki magából, ami nem túl kellemes, ezzel tartja távol az ellenségeit, általában a ma­darakat, így ke­vésbé tá­madják meg. Szintén védett, eszmei értéke ötezer forint.

Bőrfutrinka

Nem csak hazánkban, de közép-európai viszonylatokban is a legnagyobb ter- metű futóbogár a maga  négycentis hosszával. Országosan elterjedt, ragadozó bo­gár. Éj­szaka jár zsákmányért, kedveli a rovarokat, gilisztákat. Ha valaki hozzá szeretne érni, akkor kelle­metlen vegyi anyagot spriccel ki, ami szembe kerülve erősen csíp.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek