Az egyéves kor feletti gyerekeknél az egyik vezető halálok a baleset. Ráadásul ezek legnagyobb része otthon történik. A lakás kisebb átalakításával, apróbb trükkökkel gyerekbiztossá teheti otthonát.
Az otthon bekövetkező leggyakoribb gyermekbalesetek között tartják számon a szakemberek a „forrázásos” eseteket, amelyek nagy részben a szociális helyzettel és a lakás korszerűségével hozhatók összefüggésbe – adta közzé a Semmelweis Egyetem. A kicsikre nézve még kiemelten veszélyesek a háztartásban megtalálható vegyszerek, például a vízkőoldó, a sósav, a lefolyótisztító, a hipó, a hideg zsíroldó, és egyes mosogatótabletták. Ezekből kis mennyiség is életveszélyt okozhat, ezért kell elzárva, biztonságos helyen tárolni őket.
A leggyakoribb balesetek közé tartozik az úgynevezett „magasból esés” is. Vagyis, ha egy gyerek a saját testmagasságáról vagy annál magasabbról esik le. Vezető halálokok még az áramütés, a fulladás, és további veszélyforrást jelenthetnek a lakókörnyezetben megtalálható instabil tárgyak: nem rögzített szekrények, könyvek, vázák.
Magasság és veszélyes helyek ellen rács
Pár nappal ezelőtt egy családi összejövetelen Sopron mellett lángra kapott egy kilencéves kisfiú ruhája. A gyerek súlyosan megégett, harmadfokú égési sérüléseket szenvedett az arcán, nyakán, mellkasán. Azóta is kórházban ápolják. A hasonló esetek elkerülése érdekében a kertben kerítéssel, a lakásban mobilrácsokkal lehet védekezni. A konyhából is érdemes kizárni a kisebbeket, míg a tűzhelyen fő az ebéd.
– Emeletes lakások esetében például érdemes a lépcső le- és feljáró elé rácsot szerelni, nehogy a gyerek leguruljon a lépcsőn – hangsúlyozta Fruzsina.
Tartsa elzárva a veszélyes dolgokat
A kicsik az első éveikben leginkább a nyelvükkel kóstolnak, mindent a szájukba vesznek. Ez igaz az idősebb korosztályra is, ha valami jól néz ki és ehetőnek tűnik, azt meg is eszik. De könnyen előfordulhat túladagolás is, ha mondjuk a kedvenc multivitaminjukból megesznek egy egész dobozzal, mert jó az íze és elérik a polcon.
– Kaphatók szekrényekre, hűtőre szerelhető gyerekzárak. Ezekből érdemes felszerelni párat, ha nincs lehetőségünk olyan magasságba pakolni a vegyszereket, kozmetikumokat, gyógyszereket, ahol a gyerekek nem érik el – tanácsolja Rönky Fruzsina otthondizájner.
Az éles sarkokat jobb eltakarni valamivel
A ruhás-, könyves szekrényeket érdemes a falhoz csavarozni, mert sosem tudhatjuk, hogy mikor jut eszébe valamelyik rosszcsontnak felkapaszkodni rá. Minden törékeny tárgyat a gyerkőc magassága fölé érdemes tenni. A nagyi porcelánkészletét és a kristályvázát, pedig jobb a szekrény mélyére süllyeszteni. Ott vannak még az éles sarkok. Tipikus veszélyt jelentenek a totyogósokra és a lakásban fogócskázókra.
– Egyre többféle színes, jópofa él- és sarokvédő szerezhető be. De természetesen egyszerűbb, az adott bútorhoz illeszkedő formák is elérhetők már a piacon, amik szintén esztétikusak, megőrzik a bútor eredetiségét, de megvédik a gyereket is – magyarázta a dizájner.