Aktuális

A Bors utánajárt: Maszkhoz igazították a kétméteres távolságot

H. N. Zs.

Létrehozva: 2020.04.03.

Tudományos kutatás igazolja, hogy akár 8 méterre is elrepülhetnek a tüsszentéskor, köhögéskor keletkező cseppek. Hogyan lehet az ember így is biztonságban?

Forrás: shutterstock

A Massachussettsi Műszaki Egyetem professzora szerint a köhögéskor, tüsszentéskor kibocsátott permet akár 8,2 méteres távolságra is eljuthat. 

Lydia Bourouiba szerint növelni kellene az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az amerikai járványügyi központ (CDC) által ajánlott kétméteres távolságtartást. Paul Pottinger, a Wa­shingtoni Egyetem orvosi karának fertőzőbetegség-kutatója szerint viszont, inkább az a kérdés, milyen messze van az, ahol már nem jelentenek veszélyt a cseppek.

A legveszélyesebbek a nagy cseppek, ezek a gravitáció hatásának köszönhetően két méteren belül a talajra hullanak.

Sokat segít egy sál is

Dr. Bense Tamás háziorvosnak meggyőződése az, hogy az a tüsszentés vagy köhögés, amely védekezés nélkül kerül a levegőbe, lényegesen nagyobb távolságra tud eljutni, mint két méter.

Pontosan ez az, ami miatt ajánljuk a maszkokat és a különféle védekezési módokat – mutat rá a háziorvos a Borsnak.

– Minden olyan eszköz, amit köhögéskor, tüsszentéskor az ember a szája elé tud tenni, mind megelőző hatású.

Ez lehet egy profi maszk, egy otthon varrt házi maszk, vagy a szánk elé vett sál is. Ha ezeket hordja az ember, kevesebb az esélye, hogy a kórokozó két méternél messzebb jut – magyarázza Bense.

Dr. Bense Tamás szerint a szakemberek kétméteres ajánlása feltételezi a maszk használatát. Tehát, maszk nélkül valóban nem elég a két méter, de maszkban elegendő védelmet nyújt.

Oda-vissza véd

A háziorvos szerint mindenkinek ajánlott a maszk.

Nem fog száz százalékos védelmet nyújtani, de, ha az ember orra, szája előtt maszk van, meg fogja védeni a mások tüsszentésekor kiáramló permettől – világít rá a háziorvos.

A vírus cseppfertőzéssel terjed, mégis ajánlják az otthoni gyakori fertőtlenítést, védekezést. Hogy is van ez?

–Az emberek a ruhájukon is hordozhatják a vírust. A boltban megvásárolt termékekről, ruhákról is le tudnak szakadni vírusok, de ez kisebb mennyiségű, amivel a jól működő immunrendszer képes felvenni a versenyt. De valóban, elvileg egy ideig ezek is hordozhatják a vírust, érdemes óvatosnak lenni – magyarázza dr. Bense Tamás.

A háziorvos szerint a legveszélyesebb, amikor emberről emberre kerül a vírus, ezért kell nagyon vigyázni az otthon elhagyásával.

Gyakran fertőtlenítsen

Vásárláskor érdemes kesztyűt használni, majd fertőtlenítőkendővel áttörölni a termékeket, vagy egyszerűen pihentetni őket egy napig a kamrában.

A vírusok okosak és életképesek. Teljes búra alatt nem lehet élni, de amit lehet, azt meg kell tenni. Ha az ember hazaér, tegyen meg minden óvintézkedést, amelyeket a szakemberek ajánlanak. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kézmosás és a fertőtlenítés fontosságát. Ha ezekre odafigyel, megelőzheti, hogy a bőré­ről az orrába, szájába, szemébe kerüljenek a vírusok – hívja fel a figyelmet Bense.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek