Az elmaradt koncertek után is megtartaná a jegyek árát a hazai szervezők egy része. A bulikat a koronavírus miatti szigorítások miatt törölték. Mit tegyen, aki előre megvette a jegyét?
Nem kívánja visszafizetni a már megváltott koncertjegyek árát a koncertszervezők egy része. Ezt nem is titkolják, mi több, egyenesen maguk jelentették be. A Budapest Park kezdeményezésére 32 klub, illetve fesztivál- és koncertszervező nyílt levelet fogalmazott meg, amelyben többek között arról értekeznek, hogy azért nem adják vissza az emberek pénzét, mert akkor csődbe mennének.
A cég a Facebook-oldalán egy közleményben tudatta, milyen sorsot szán saját közönségének:
„Sajnos a Park áprilisi megnyitása nem látszik reálisnak, ezért az április 23. és május 16. között tervezett koncertjeinket elhalasztjuk. Jó hír azonban, hogy ezeknek a koncerteknek már találtunk egy későbbi várható új időpontot. A már megvásárolt jegyek automatikusan érvényesek lesznek az új dátumra” – írták, és hozzátették, hogy amennyiben az új időpont valakinek nem megfelelő, 30 napon belül írhat egy levelet egy megadott e-mail címre, hogy megkaphassa a jegyárnak megfelelő utalványt, melyet később a rendezvényszervezőnél levásárolhat. (Kerestük a Budapest Parkot, de nem jártunk sikerrel.)
Persze akadt olyan ismert rendezvényszervező, amely eleve nem csatlakozott a közfelháborodást kiváltó kezdeményezéshez. A Barba Negra például kijelentette, hogy a jegyár mindenképpen visszajár a vevőknek.
– Minket is gazdaságilag mélyen érint a rendezvények módosítása, de terheinket nem háríthatjuk át olyan emberekre, akik az élet más területein dolgozva hasonló, vagy akár sokkal rosszabb helyzetbe kerültek – mondta Szűcs Mihály, a hely vezetője.
Dr. Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője a Borsnak elmondta, hogyan rendelkezik a jogszabály. Az teljesen egyértelmű, hogy a koncertszervezők nem önkényeskedhetnek, és nem állíthatják kész tények elé a jegyeket jóhiszeműen korábban megvásárlókat.
– A törvény szerint egy koncert elmaradása esetén a feleknek, történetesen a szervezőknek és a jegyvásárlóknak el kell számolniuk, vagyis a pénz visszajár a vevőknek. Amennyiben a koncertszervező bizonyítani tudja, hogy az elmaradt rendezvénynek is voltak költségei (például reklám, marketing), a költséggel arányosan csökkentett összeget kell visszatéríteni – magyarázta a jogász.
A szervezőknek minden egyes jegyvásárlóval külön-külön kell megállapodnia. Ez természetesen arra az esetre is igaz, ha a koncertet egy későbbi időpontban megtartják, ugyanis a jegyvásárló nem kötelezhető arra, hogy az új időpontot is megfelelőnek tekintse.
Nem csupán a zenekarok, a rajongók is tűkön ülve várták már a rendezvényszezon kezdetét. Még nem tudhatjuk, meddig tart a veszélyhelyzet, de az bizonyos, hogy amíg véget nem ér, egyetlen koncertet sem szabad megtartani Magyarországon. Ezt még meg is értené a közönség, azt viszont már a legtöbben nem nyelik be, hogy a koncertszervezők önhatalmúlag megtartsák az általuk nehezen megkeresett pénzt. A Budapest Park Facebook-oldalán felháborodott hangvételű hozzászólások jelentek meg.
– Szeretném megtartani a jogom a szabad döntéshez és választáshoz. Az előre megvásárolt jegyek árát koncertelmaradás esetén illő lenne visszautalni! – írta egy férfi.
Hasonlóan vélekedett egy vele egyidős sorstársa is:
– Egy adott koncertre vettünk jegyet, ha ez elmarad, akkor a pénz visszajár, ha nem adjátok vissza, az lopás, a többi csak terelés.