Az interneten rengeteg álhír terjed a koronavírussal vagy annak megelőzésével kapcsolatban. Ezek mindegyike hatástalannak, sőt igen veszélyesnek bizonyult.
Az interneten keringő információk nem mindig hitelesek. Mivel az emberek jóhiszeműek, ezeket hajlamosak elhinni, gondolkodás nélkül posztolják és továbbítják a kapott információkat. A koronavírussal kapcsolatban is számos tévhit látott napvilágot, melyet az Operatív Törzs és az orvosok is igyekeznek megcáfolni, sőt kiemelten felhívják a figyelmet arra is, hogy fontos, hogy hiteles forrásokból tájékozódjanak. dr. Kulja András orvos saját figyelemfelkeltő video vlogot indított, melyben rámutat milyen veszélyeket rejtegetnek a vírussal kapcsolatos tévhitek. Azok, akik hisznek a „csodaszerekben”, sok esetben komolyan veszélyeztetik az egészségüket. András videójában egyszerűen igyekszik elmagyarázni, hogy miért nem hatásos a vírus ellen az ecetes víz, vagy miért nem hoz segítséget az antibiotikum a vírusok ellen.
Több beteg is Andrástól kért tanácsot, hogyan enyhíthetné gyomorbántalmait, amit az ecet okoz. Kiderült, több beteg is azt olvasta, az ecet a csodaszer, ami segíthet legyőzni a koronavírust.
– Nem akartam hinni a fülemnek, mikor az egyik betegem azt kérte, hogy javasoljak savcsökkentőt neki, mert az ecet, amit a koronavírus ellen iszik, nagyon marja a gyomrát. Épp ekkor olvastam, hogy egy magyar énekesnő hidrogén peroxidot javasolt a fertőzés ellen. Ekkor bekapcsolt a vészcsengőm és lázas kutatómunkába kezdtem, hogy összegyűjtsem ezeket a veszélyes tévhiteket a vírussal kapcsolatban – mesélte a Borsnak András. Egyesek hiszik, ha ecetes vizet isznak, nem fertőződhetnek meg. Azonban az ecet sem képes megölni a vírust, ellenben károsítja a nyálkahártyát, így a szervezet sokkal védtelenebb lesz a fertőzésekkel szemben.
– Sokak szerint hatásos fegyver lehet, ha az ember negyedóránként iszik egy korty vizet. Ez sajnos nem igaz, hiszen a vírus minden légvételnél a tüdőbe kerülhet, ráadásul mára már bizonyított tény, hogy a koronavírus a bélrendszert is képes megfertőzni.
– Egy hölgy azt mondta nekem, hogy már évek óta hidrogén peroxiddal kezeli magát. Ez a szer kimondottan veszélyes, hiszen ez egy maró hatású vegyszer, ami a szervezet szöveteit is károsítja, így nem csak, hogy nem segít, szabad utat nyit a kórokozóknak.
Semmilyen tudományos bizonyíték nincs arra, hogy ez hatásos lenne bármilyen vírussal szemben.
András szerint sokan nem tudják, hogy antibiotikumot az orvos, kizárólag bakteriális fertőzés esetén ír fel. Az antibiotikumok ugyanis a baktériumokat tudják elpusztítani, vírusok ellen semmilyen hatásuk nincs.
Az interneten röppent fel az a hír is, hogy esetleg védelmet nyújthat az influenza elleni oltás is a koronavírus ellen. Az orvos szerint ez is tévedés: az influenza és a koronavírus két különböző víruscsaládba tartozik, így semmiképp nem nyújthat védelmet mindkettő ellen ugyanaz az oltás.
– Az egyik legveszélyesebb tévedés, az, hogy az emberek elhiszik, hogy érdemes mielőbb túlesni a fertőzésen. Ez a kórházak túlterheléséhez vezetne. Ha ez bekövetkezne, nem lenne elegendő eszköz és ember a betegek ellátására.
– Az lehetséges, hogy a melegben gyorsabban pusztul el a koronavírus, de az emberi szervezetben a vírus ugyanúgy túlél.
– Az interneten felbukkant egy hír, hogy ha az ember tíz másodpercig vissza tudja tartani a lélegzetét és nem érez fájdalmat, akkor nem fertőzött. Ezt semmiképp ne higgyék el. Erre semmilyen tudományos bizonyíték nincs. Ez a teszt téves biztonságérzetet vagy épp téves aggodalmat kelt az emberekben. Ráadásul otthon elvégezhető tesztet sem lehet venni, mert laborvizsgálatokkal mutatható ki.