A Budapesttől légvonalban mindössze 50 kilométerre fekvő Pásztó környéki erdőkbe beköltözött egy medvecsalád. Az anyaállat különösen veszélyes lehet, hiszen bármi áron megvédené bocsait.
Forrás: shutterstock
A Mátrát jól ismerő vadászok egy Facebook-bejegyzésükben egy harapásoktól erősen sebzett szarvastehén fotóját posztolták és ezt írták: a medveanya lefialt.
Két bocsot hozott világra, akiknek szorgosan gyűjti a táplálékot. A vadászok figyelmeztetnek: “Nehogy ti is étellé váljatok, amikor jöttök fel a kilátóhoz”.
A második bejegyzésükben közzétett fotón jól látszik az éji homályban két medvebocs, figyelmeztetésük pedig a következő:
“Ezeket a képeket csak figyelemfelhívásnak tettük ki. Úgy vegyétek, mintha a saját kerítésünkre kiírtuk volna, hogy vigyázz, a kutya harap! Innentől mindenki saját maga dönti el, hogy mit csinál és mit gondol”.
– A szarvas teteméről készült kép hajnali fél hatkor készült, amit egy vadász készített a legszélső házunktól ötszáz méterre, a bocsokról készült éjszakai felvétel pedig attól még hatszáz méterre – mondta a Gortva birtok tulajdonosa a Borsnak, aki úgy gondolja, hogy mivel a medve alapvetően kerüli az embert, nem kell attól tartaniuk, hogy hozzájuk is bemenne.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága honlapján közölte, hogy az elmúlt napokban több barna medvével kapcsolatos bejelentést is kaptak a Bükk és a Mátra területéről.
A bejelentéseket mindig kivizsgálják és ugyan a legtöbb esetben a helyszínen talált nyomok nem támasztották alá a medve jelenlétét, az április 15-én végzett helyszínelés alapján a Pásztó külterületén észlelt medvével kapcsolatos előfordulásnak valós alapja van.
Ezért felhívják a külterületen tartózkodók figyelmét a barna medvével kapcsolatos konfliktuskerülő viselkedési tanácsok betartására. Nagyon fontos, hogy a medvét ne csalogassuk magunkhoz semmilyen módon. Azokon a helyeken, ahol nagyragadozók előfordulhatnak, célszerű zártan kezelni a kommunális hulladékot, hogy a szemetet ne tekinthessék táplálékforrásnak.
A szabad természetben a medve csak „szorult” helyzetben, vagy a bocsait védve mutathat támadó magatartást.