Az emberek rosszul viselik a bezártságot – ezt tapasztalják a lelkisegély-kérők munkatársai. Egyre többen keresik őket, és jóval brutálisabb esetekről számolnak be, mint a kijárási tilalom előtti időszakban.
Forrás: shutterstock
A szigorítások kihirdetése óta sokan kérnek segítséget, olyanok is, akik korábban más hol is könnyebben találtak támogatást, segítséget. A Lelkisegély-vonal ügyelői felkészültek a gyakoribb krízishelyzetek kezelésére is.
– Több megkeresés érkezik hozzánk főleg cseten, levélben, mint mondjuk két héttel ezelőtt. Csak a telefonos segítségkérések száma nem emelkedett kiugróan – mondta a Borsnak Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai vezetője.
Ebből is látszik, hogy az ember nagyon nehezen viseli el a bezártságot, de nem csak ez vezet a bántalmazásokhoz. Az új helyzet új szokások kialakítását igényli, és olyan nehézségeket hozhat, amivel egy eddig sem jól működő családnak sem könnyű megküzdeni. Ahol pedig eddig is jelen volt az agresszió, az erőszak ott akár életveszélyessé válhat is a helyzet.
– Sokat jelent már az is, ha a közvetlen lakókörnyezetünkben figyelmesebbek vagyunk kicsit, és felajánljuk a segítségünket - mondja a pszichológus.
Sokan még soha nem töltöttek ennyi időt együtt a velük egy háztartásban élőkkel, mint most. Lehet, hogy nem is ismerik annyira a másikat, mint gondolnák. Ilyenkor szoktak kiderülni olyan idegesítő dolgok, szokások a másikról, amit eddig észre sem vettek.
– Ahhoz, hogy a veszekedéseket elkerüljük, meg kell tanulnunk jól beszélni egymással – kezdte a Borsnak Végh József kriminálpszichológus.
– Mit is értek ez alatt? Ki kell mondjuk, ami a lelkünket nyomja, máskülönben csak gyűlni fog bennünk a feszültség. Ez pedig csúnya vitákhoz vezethet – részletezte a szakértő.
A kialakult helyzetben a legnehezebb egyedül maradni. Pedig „én időre”, azaz egyedüllétre még azoknak az embereknek is szüksége van, akik egyébként gyűlölik a magányt.
– Fontos, hogy alakítsunk ki napirendet. Szabjunk időt a munkának, tartsuk meg a munkaidőt. Tervezzünk és csináljunk közös programokat, de engedjünk teret mindenkinek. Mindenkinek legyen ideje és lehetősége egyedül lenni – javasolja a pszichológus.
1. A gyerekek gyakran azért fordulnak segítségért, mert megijednek a szülők közötti erőszaktól. Van, amikor a rendőrség értesítésére kell őket bátorítani.
2. Osztályközösségek, barátságok, szerelmes párok kényszerülnek most elválni egymástól, az oktatás - tanulás is csak online valósul meg, és ehhez nehéz alkalmazkodni.
3. Sokan idős szüleiket, nagyszüleiket féltik, az ezzel kapcsolatos rossz érzéseikről szeretnének beszélni.
1. A tavalyi évben is a legtöbb hívás a testi-lelki egészség témakörben érkezett
2. Gyakori a párkapcsolati téma, például a szakítás.
3. A gyakoriságban ezt követi a családi és iskolai konfliktusok
Az emberek képesek csak a rosszat látni mindenben. Pedig ezen a nehéz időszakon a pozitív szemléletmód segíthet „sérülések” nélkül átlendülni.
– A célok motiválják az embert. Képzeljük el, mit fogunk csinálni, ha ennek az egésznek vége. Próbáljuk meg minél élethűbben látni a végét. Például, hogy hogyan fogom megünnepelni a barátaimmal, rég nem látott rokonaimmal a szabadságot.