Fő a rendszeres fertőtlenítés – halljuk minden nap. De gondol például a kulcsaira vagy a pénztárcájára?
Forrás: shutterstock
A kézmosás és a személyes higiénia fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. De ha egy kicsit jobban belegondolunk a hétköznapi tárgyaink is folyamatosan velünk vannak és ugyanúgy megtapadhat rajtuk a koronavírus.
Bevisszük a lakásba, félredobjuk valamelyik polcra őket, míg nem kell újra. Vagy belehajítjuk a táskánkba. Gondoljon bele hányszor nyúl a füléhez, vagy kotorászik benne otthon. A szakértőknek köszönhetően már tudjuk, hogy a különféle felületeken meddig képes túlélni az újtípusú koronavírus.
A kulcsok például fémből vannak, tehát azon akár három napig is eltanyáznak. A telefon kijelzőjén pedig 4-9 napig is túlélhetnek.
Zsebkendővel fogja a telefont
Azokat a tárgyakat, amiket mindenhova magunkkal cipelünk ugyanolyan gyakorisággal kellene takarítanunk, mint a kezünket. Gondoljunk csak bele. Mondjuk bevásárlás közben megszólal a telefonunk, felvesszük.
Megfogjuk azzal a kezünkkel, amivel előtte még a termékek között válogattunk és az arcunkhoz emeljük. A mobiltelefont otthoni berendezésekre kitalált nedves törlőkendővel töröljük át. Indulás előtt, és amikor hazaér. Ha útközben használnia kellene a készülékét és van rá módja, akkor tiszta kendővel fogja meg.
– A hatékonyság érdekében alkohol tartalmú fertőtlenítőt válasszunk. Közvetlenül a készülékre ne fújjunk semmit. Vattakorongot itassunk át az anyaggal és azzal töröljük át a telefont – tanácsolja Barabás László mobiltelefon szakértő.
– Praktikusak a fertőtlenítő tartalmú nedves törlőkendők is. Amikor választunk figyeljünk, hogy alkoholos legyen, nem elég az antibakteriális. Vagyis az is jobb mint,de a koronavírust nem pusztítja el – magyarázta.
Szappanos víz a legjobb a szemüvegnek
Régen a szemüvegek lencséi üvegből készültek. Akik tudnak rá vigyázni és jobb szeretik a jól bevált technikát most is választhatnak üveglencsét.
Ha fémkeretes a szemüveg és a lencse se műanyagból van, akkor nyugodtan takaríthatjuk alkoholos fertőtlenítőszerrel is. Bár elsőre azért próbáljuk ki egy kis felületen, nehogy a fémet megmarja.
Ha viszont műanyag okuláréval rendelkezünk, akkor felejtsük ezt el és inkább dugjuk a csap alá kézmosásnál. Ugyanis a műanyagot és a gumit tönkreteszi, ha gyakran alkoholos szerrel mossuk. Elöregíti az anyagot.
Viszont a szappanos víz még praktikus is: segít megelőzni, hogy bepárásodjanak a lencsék.
Akár hipóba is márthatja kulcsait
A kulcscsomókat folyamatosan visszük magunkkal mindenhova, különösen figyelni kell arra, hogy ezért gyakran fertőtlenítsük. A fém tárgyakon különösen sokáig képes életben maradni a koronavírus.
Akár három napig is. A legjobb, ha a járvány alatt levesszük a csomóra aggatott díszeket, hogy ne szedjék magukra esetlegesen a kórokozót. A fém kulcsokat hipós oldatba is márthatjuk fertőtlenítés gyanánt. Ehhez 1 liter vízhez másfél evőkanál háztartási, azaz 2 százalékos hipó kell.
Ebbe úsztassa meg a kulcsait mikor hazaér, majd törölje őket szárazra. Így garantáltan vírusmentes lesz. A műanyag borítású slusszkulcsot a legjobb, ha alkoholmentes fertőtlenítőszerrel törölgetjük át, vigyázva, hogy az elektronikai egységbe be ne szivárogjon folyadék.
Bacikkal teli a krém tubusa
Egy tanulmány szerint minden ötödik női táskában betegséget okozó baktériumok, fertőzések tanyáznak alapból is. A Initial Washroom Hygiene brit vállalat vizsgálatai szerint a kézkrém tubusa, tégelye a legveszélyesebb a pénztárca mellett.
Ezen kívül a táskánkat is fertőtlenítsük rendszeresen. Csak vigyázzunk vele, nehogy olyan szert válasszunk, ami kárt tehet az anyagban, ezért mindenképpen olvassuk el a bevarrt kezelési útmutatót.
Óvatosan a chip miatt
Valószínűleg most többet használjuk a bankkártyát, mint eddig bármikor. Az érintések csökkentése érdekében most preferáltabb fizetőeszköz, mint a készpénz.
Óvatosan kell fertőtleníteni, hogy ne sérüljön a chip, és a felirat. Ez esetben érdemes a nedves szemüvegtörlőt bevetni.