Aktuális

Finta József, plébános: Telefonon nincs feloldozás, csak segítségnyújtás

Boros Bettina

Létrehozva: 2020.04.08.

Fényképekkel telerakott plébánia, autó mellett gyóntató pap és online tartott misék. A koronavírus miatt az egyházi szokások is megváltoztak, a lelkipásztorok kénytelenek az internetet használni, hogy segíteni tudják híveiket.

Forrás: AFP

Hatalmas a készülődés a keresztény egyházakban, hiszen a húsvét már a nyakunkon van. A szokásos előkészületeket azonban megnehezíti a koronavírus, hiszen beszüntettek minden csoportosulást az országban, így a hívek nem vehetnek részt a szokásos szentmiséken. Emiatt szinte minden egyház az interneten közvetíti a beszédeket és az imádságokat.

Egyéni imádságra szabad menni

Sokakban felmerül a kérdés, hogy hogyan is lehet gyónni ebben az időszakban, hiszen a gyóntató szűk helye nem feltétlenül felel meg a távolságtartás szabályainak a járvány idején.

– A templom nyitva lehet a püspöki karnak a rendelkezése kapcsán, mégpedig azért, mert egyéni imádságra lehet jönni. Így délelőtt és délután két-két órában lehet a templomot meglátogatni. Ebben az időszakban egy-egy órát valamelyikünk is mindig ott tartózkodik.

A keresztelőkápolnában térdelünk le, és egyesével lehet gyónni abban az egy óra hosszában, ameddig ott tartózkodunk. Természetesen megfelelő távolságban és szájmaszkban folyik a gyóntatás – mondja a Borsnak Finta József, a kecskeméti főplébánia plébánosa.

Interneten keresztül nem lehet gyónni

A püspöki kar a jelen helyzetre való tekintettel lehetővé tette az általános feloldozás megadását. A karantén miatt otthon lévő betegeknél megengedett a telefonon való segítségnyújtás, de a feloldozás ezen a módon nem engedélyezett. 

A koronavírus idején is csak személyesen lehet szent gyónást végezni, telefonon vagy interneten nem. Valószínűleg emiatt döntött úgy egy lelkiismeretes amerikai pap, hogy nem hagyja magára a gyónni vágyókat, és egyéni módon végzi el a feladatát.

Az atya faszéken ülve egy par­kolóban várja híveit, akik autójukkal odagurulhatnak hozzá. Így a megfelelő távolságban kezdetét veheti a szent gyónás, és még az autóból sem kell kiszállnia a megbocsátásért fohászkodó hívőnek.

Élő videókon tartják az ünnepségeket

Nemcsak a gyóntatást, de a húsvéti szertartásokat is megreformálta a vírus, hiszen csakis on­line, vagyis az interneten közve­títhetik a papok a szentmiséket és egyéb imádságokat.

– Megoldottuk néhány ügyes ministráns fiatalember segítségével, hogy tudjuk közvetíteni a nagytemplomból a szertartásokat.

Összesen hatan vagyunk egyszerre, hárman papok, az orgonánál ülő káplán és két remek fiatalember, akik a közvetítésekben segítenek. A templom a nyilvános szertartások előtt zárva van, de így azokat fel tudjuk venni, hogy élőben közvetítsük – mondja a plé­bános. 

Az olasz Don Giuseppe kezdeményezésére a kecskeméti Szentcsalád plébánián megoldották, hogy a nagyközönség is részt vehessen a miséken. Hatházi Róbert a Szentcsalád plébánia plébánosa megkérte az egyházközösség tagjait, küldjenek magukról egy-egy fényképet, amiket kinyomtatott, és kihelye­zett a padokra. 

A kezdeményezést óriási siker koronázta, egyes fényképeken még olyan családok is megjelentek, akik nem is járnak templomba.

Ez a lelki elmélyülés,elcsendesülés időszaka

Az otthon lévő híveknek szinte minden atya azt javasolja, hogy adjanak időt a lelki elcsendesülésnek, hiszen ez a legmegfelelőbb idő arra, hogy minél többet olvassanak a Szentírásból.

– Az otthonülőknek azt tanácsolnám, hogy szánjanak időt az imádságokra. Keressenek értékes olvasnivalókat. Akár könyveket, akár az interneten található olvasmányokat, amikkel gazdagítani tudják a lelküket.

Szerencsére azt látom, hogy nem­csak mi, hanem nagyon so­kan a plébániák közül igyekeznek minél több közvetítéssel szolgálatára lenni a híveknek – mondja Finta József.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek