33 évesen élete legnagyobb feladata előtt áll dr. Frei Norbert. A fiatal orvos vezeti a rekordgyorsasággal elkészült kiskunhalasi járványkórház intenzív osztályát, Frei már testközelből tapasztalhatta, mit jelent a koronavírus elleni harc.
Forrás: Hatlaczki Balázs
Mindössze két és fél hét alatt elkészült a 150 fő befogadására alkalmas mobil járványügyi kórház a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet területén, a komplexumot a legmodernebb technikával szerelték fel. A járvány elleni védekezés egyik bástyájának is nevezhető intézményben még nem kezelnek betegeket, de a felkészülés már megkezdődött a fertőzöttek fogadására.
Naponta legfeljebb 4 órát alszik
Még ki kell csomagolnunk a dobozokból az ide érkezett felszerelést, meg kell találnunk mindennek az ideális helyét, amihez egy kis időre szükségünk van, de utána már biztonságosan tudunk betegeket ellátni
- mondta büszkén a Borsnak a Semmelweis Kórház és Mobil Járványkórház megbízott osztályvezető főorvosa, Frei Norbert
A 33 éves szakember március 13-án vezényelték a településre. Az első egy hónapban a helyi kórház területén segédkezett a járványkórház kiépítésében, ahol többek között egy hat ágyas intenzívet, egy műtőt és egy szülőszobát is telepítettek. Párhuzamosan a mobilkórház építése is megkezdődött. Utóbbinál zsiliprendszer és a betegutak kialakítása mellett az egészségügyi felszerelések megrendelésében is részt vett.
– Igyekszem maximálisan megfelelni a feladatoknak, az elmúlt időszakban napi 4 órát aludtam, nagyon stresszes volt, de megérte, hiszen már készen állunk az életmentésre - magyarázta az aneszteziológus, intenzív terápiás szakorvos, aki az elmúlt két évben az OMSZ központi rohamcsoportjánál végezte a munkáját Budapesten.
Megmentette a Tirolban dolgozó pincért
Frei doktornak már a koronavírusos betegek gyógyításában is van tapasztalata, egy rendkívül súlyos, életveszélyes állapotban lévő 41 éves férfit ugyanis nemrég sikeresen kigyógyított a betegségből.
– Tirolban fertőződött meg, ahol pincérként dolgozott. Korábban volt egy nagyon súlyos autóbalesete. Akkor újra kellett éleszteni és a tüdeje is megsérült. Kétoldali tüdőgyulladással feküdt nálunk. Az intenzíven 10 napot töltött, de összesen 21 nap után már gyógyultan távozhatott - mesélte a fiatal orvos. A gyógyult beteg egyébként valószínűleg fel sem ismerné a csodatévőt, hiszen a szkafander alatt csak a szemét láthatta.
Kabátokat varrnak az elítéltek
A kórház a kiskunhalasi börtön mellett épült fel, ahol a rabok a járvány elleni védekezéshez szükséges védőeszközök előállításán dolgoznak.
– Kiskunhalason a női fogvatartottak jelenleg egészségügyi látogatókabátokat készítenek a varrodában. Naponta 40 személy átlagosan 400 darabot gyárt kettő műszakban - nyilatkozta a Borsnak Orosz Zoltán bv. alezredes.
Egyébként valamennyi hazai börtönben van egészségügyi szolgálat, ahol orvosok és szakápolók kezelik a fogvatartottak egészségügyi problémáit.