Múlt vasárnap New York Bronx negyedének állatkertjében Nadia, az egyik négyéves maláj tigris szervezetében kimutatták a koronavírust. Majd kiderült, hogy további három tigris és három oroszlán is megfertőződött. Felmerült a kérdés, hogy megfertőzheti-e egymást az ember és az állat ezzel a vírussal.
Forrás: Shutterstock
Az intézmény főállatorvosa úgy vélte, hogy a nagymacska az állatkert egyik fertőzött, de tünetmentes alkalmazottjától kapta el a vírust. A Nemzetközi Állategészségügyi szervezet szerint azzal, hogy a Covid-19 széles körben elterjedt az emberek körében, fennáll annak a lehetősége, hogy néhány állat megfertőződjön a fertőzött emberekkel való szoros kapcsolat révén. A társállatok laboratóriumi vizsgálatainak előzetes eredményei azt sugallják, hogy az eddig vizsgált állatfajok közül a macskafélék a leginkább fogékonyak erre a vírusra, ezek súlyosabban megbetegedhetnek, és laboratóriumi körülmények között képesek voltak a fertőzést átadni más macskáknak. Úgy tűnik, hogy a kutyák is érzékenyek a fertőzésekre, de kevésbé érintettek, mint a macskák.
Az, hogy a koronavírus valószínűleg megfertőzhet kutyákat is, arról egy Bors-olvasó mesélt nekünk, aki Barcelonában kapta el és heverte ki a koronavírust. Állítása szerint nemcsak ő, hanem a kutyájuk is elkapta a fertőzést.
– Egy hétfői napon lázasodtam be napközben, a kutyánk pedig estére. De úgy, hogy tűzforró volt, mintha beraktuk volna a sütőbe. Emellett még borzasztóan reszketett is és bújt hozzánk, mintha segítséget kérne – mesélte a Borsnak a 30 éves Péter. – Nem tudtunk neki mit adni, hiszen nem mozdulhattunk ki otthonról, de nála a láz másnap reggelre elmúlt, és estére teljesen rendbe jött. A láz másnapra nálam is enyhült, de én még két hétig köhögtem.
Azt azonban orvosi vizsgálat nem erősítette meg, hogy a kutya valóban elkapta-e a fertőzést vagy más miatt lázasodott be.
A Szegedi Vadasparkban is vannak oroszlánok, de ott nem tartanak attól, hogy megfertőződhetnek a koronavírussal.
– Természetesen a kollégák egészsége az első – mondta Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója a Borsnak. – Aki beteg, az eleve nem dolgozhat, és ez független a koronavírustól. Az természetes dolog, hogy az oroszlánokat nem társ-, hanem vadállatként kezeljük, vagyis nincs arról szó, hogy ahogy egy kutyát otthon megsimogat az ember, az itt az oroszlánnal is megtörténhessen. A gondozó nem kerülhet semmi módon közvetlen kapcsolatba velük, így a vírus átadása bármelyik oldalról kizárt.
Arra nincs bizonyíték, hogy egy kutyától elkapna koronavírus-fertőzést az ember, de közvetítőként elképzelhető, hogy lehet benne szerepe.
– Ha egy, már fertőzött ember leviszi sétálni a kutyáját, az állat szőrén ott lehet a vírus, ami szoros találkozásnál átkerülhet egy másik kutyára. Ezt behurcolja a lakásba, és simogatással átkerülhet a gazdira – mondta Óvári András, a Vigyél Haza Alapítvány elnöke. – Ezért azt javasolom, hogy sétáltatás után a kutya bundáját és tappancsait alaposan át kell törölgetni fertőtlenítős kendővel. Érdemes arra is odafigyelni, hogy sétáltatás közben ne kerüljön másik kutyával közvetlen kontaktusba. Azt is jó megoldásnak tartom, ha ráadnak egy „ruhát”, amit otthon azonnal kimosnak. És fontos, hogy mi se simogassuk más kutyáját, sőt a kétméteres távolságot is tartsuk be a többi kutyasétáltatótól és sétáló emberektől.