Csalódott játékosaiban a Szeged ügyvezető igazgatója, Szűcs Ernő Péter, amiért a kézilabdázók nem fogadták el a klub 30 százalékos bércsökkentési javaslatát. A sportvezető több empátiát várt volna sportolóitól.
Forrás: NS/Földi Imre
Sok sportági klub játékosai, edzői felelősségteljesen lemondtak fizetésük egy részéről, ezzel próbálva segíteni a koronavírus-járvány miatt jelentős bevételkieséstől elesett klubjukon.
Ezt másképp gondolják a szegedi kézilabdázók, akik nem fogadták el a Tisza-parti vezetőség által szorgalmazott 30 százalékos bércsökkentést rögzített euróárfolyamon, ehelyett piaci alkudozásba kezdtek.
Jelenleg 25 százaléknál tartanak a tárgyalások, ám az árfolyamfixálásba továbbra sem mennek bele, holott a forint gyengülése miatt úgy emelkedik a fizetésük, hogy lényegében nem csinálnak semmit. Például, ha egy játékos 10 ezer eurót keres, ő néhány hónappal ezelőtt 3,25 millió forintot vitt haza, míg most 3,6 milliót tehet zsebre, vagyis pillanatok alatt emelkedett 400 ezret a fizetése.
Majdnem elnézést kellett kérni, hogy meg akarjuk tartani ezt a klubot. Még nincsenek aláírva a szerződések, de nyilvánvalóan egységesek lesznek. Nagyobb szolidaritást, felelősségteljesebb gondolkodást várnék el a sportolóktól.
Meg kell érteniük, hogy a klub nem azért próbál költségeket csökkenteni, mert ezzel nyerészkedni akar, hanem azért, mert meg akarja hosszabbítani a csapat egy bizonyos szinten való tartását – mondta korábban a Mol-Pick Szeged ügyvezető igazgatója, Szűcs Ernő Péter. Hozzátette: a szakmai stáb rugalmasabb volt.
A sportvezető a Barcelonát hozta fel példának, ahol a klub 70 százalékkal csökkentette a játékosok bérét, míg a Juventusnál 90 millió euróról (31,5 milliárd forint) mondtak le a focisták, ami azt jelenti: négy hónapig senki nem kap fizetést.
Kerestük Szűcs Ernő Pétert, hogy megtudjuk, változott-e a helyzet nyilatkozata óta, ám nem kívánt többet hozzátenni a Sport TV-ben elhangzottakhoz.
– Nincs még megállapodás, így nyilatkozni sem szeretnék – mondta a Borsnak szűkszavúan a csapat kapusa, Mikler Roland.
Labdarúgás
Elsőként az élvonalból a DVTK csökkentette játékosai fizetését, harminc százalékkal. – Büszke vagyok a társaimra, mert egységesen tudtunk igent mondani – magyarázta Dejan Karan csapatkapitány.
Debrecenben húszszázalékos bércsökkentésről tárgyalnak, és már Zalaegerszegen is elkezdődtek az egyeztetések.
Jégkorong
A játékosok szervezete azt kéri, legalább csapatokon belül egységes legyen a bércsökkentés.
– A klubok jelenleg egyeztetnek a játékosokkal. Nem tudni, hány százalékos csökkentésekről lehet szó, de mivel a jégkorongban nincsenek egetverő fizetések, így csak remélni lehet, hogy a csökkentés sem lesz drasztikus – mondta Pavuk Attila, a Jégkorongozók Érdekvédelmi Szervezetének elnöke.
Kosárlabda
A szövetség a klubokra bízta a bércsökkentést. – Egységes sémát nem lehet alkalmazni.
A legtöbb szerződés májusban lejár, ezért van, aki márciusban kapta az utolsó fizetését, más a maradék két és fél hónapra csökkentett bért kap, de olyan is akad, aki megkapja a teljes fizetését – nyilatkozta Lóránt Péter, a Kosárlabdázók Érdekvédelmi Szervezetének elnöke.
Győrben is tárgyalnak
Felmerült a játékosok fizetéscsökkentésének terve a női BL-ben címvédő győrieknél is.
– Igen, ez nálunk is terítéken van – mondta a vezetőedző, Danyi Gábor. – Folynak a tárgyalások, de egyértelmű: a közteherviselésből nekünk is részt kell vállalnunk. Ami engem illet, beleegyezek a havi juttatásom csökkentésébe.
Veszprémben jócskán estek a bérek
A szegediek riválisánál, a Veszprém csapatánál minden játékos egyetértett a bércsökkentésben.
„A tárgyalások eredményeként a játékosok, a stábtagok és a vezetők feltétel nélkül elfogadták, hogy a bérüket márciustól júniusig egységesen 25 százalékkal csökkentett összegben kapják meg” – olvasható a klub által kiadott tegnapi közleményben.
Kiderült: a játékosok elfogadták azt is, hogy ha a szerződésben a fizetésük euróban van megállapítva, a jövedelem 330 Ft/euró átváltási árfolyamon kerüljön kifizetésre.