Mesterséges intelligencia segítségével előre megmondta egy fejlesztőcsoport, hogy a koronavírus-járvány világméretűvé növi ki magát. A BlueDot nevű program nem csupán milliónyi adatot figyel és dolgoz fel egyszerre, folyamatosan fejleszti önmagát.
Forrás: AFP
Számítógépes program jósolta meg először, hogy világméretűvé terebélyesedhet a koronavírus-járvány. A BlueDot nevű mesterséges intelligencia önmagát fejleszti, megállás nélkül figyel számos egymástól független hírt, többek között a repülőjegy-eladási, illetve az állatpusztulási adatokat is. A szoftver összefüggéseket keres, amit folyamatosan elemez.
Előre tudták hogy, elszabadul a vírus
Az emberiség történelmében a mostani koronavírus-járványhoz hasonló még nem volt. Persze tudjuk, hogy korábban is léteztek betegségek, melyek világszinten sok áldozatot szedtek, ám a mi életünkben most fordul elő először, hogy egy vírus a fejlett világ nagy részén kikezdje a teljes gazdaságot. Az más kérdés, hogy a mai kor fejlettségi szintjének hála már olyan eszközök is a rendelkezésünkre állnak, melyek ezelőtt nem léteztek.
Alighanem sokat hallunk még egy kanadai számítástechnikai cégről. A BlueDot nevű mesterséges intelligencia fejlesztője már december 31-én figyelmeztetett, hogy a koronavírust világszinten komolyan kell venni, hiszen rövid időn belül eljut majd a föld valamennyi pontjára, és bizony globális válságot fog okozni.
Nem hittek az előrejelzésnek
A világ vezetői akkor még nem tulajdonítottak túl nagy jelentőséget a vállalkozás félelmeinek, ám mára bebizonyosodott, hogy a mérnökökből és egyéb tudósokból álló csapatnak igaza volt.
A szoftver fejlesztője az a Kamran Khan, aki már maga is megtapasztalhatta a saját bőrén, milyen is lehet egy világjárványból eredő fertőzés. 2002-ben Torontóban dolgozott epidemiológusként, ahol közel 50 ember halt meg a SARS-járvány miatt. Ez az élmény ösztökélte arra, hogy minden energiáját egy szuperokos program megírására fordítsa. A víruskutatók aztán tőle értesültek a globális influenzajárvány terjedéséről, de 2014-ben is ő segített megállapítani a nyugat-afrikai ebolajárvány kiterjedését és súlyosságát.
Megbízhatóbb, mint az emberi elme
A mesterséges intelligencia szó hallatán sokaknak talán még mindig Steven Spielberg filmjének kedves robotfiúja jut eszébe. Részben persze igazuk is van,. hiszen a képzelet és a valóság között van annyi összefüggés, hogy a mesterséges intelligenciarendszerek képesek önálló döntéseket hozni. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség minden esetben egy szoftverüzemeltető jóváhagyására. Ráadásul minden egyes lépéssel hatékonyabbá teszik önmagukat! Mindezek mellett további előnyöket is felsorolhatunk: a mesterséges értelem nem fárad el, ezért nincs szüksége sem pihenőidőre, sem pedig hosszas szabadságra. Kapacitása sok százezerszerese az emberi elméének, ezért olyan összefüggésekre is rálel, melyeket az orvosok csak jóval hosszabb idő múlva vennének észre.
Ezek a megoldások jövendölték meg, hogyan alakul a járványgörbe, illetve azt, hogy mely intézkedések milyen hatást gyakorolnak majd a fertőzött terület nagyságára, illetve a vírus terjedésének ütemére. Ezek az adatok egyáltalán nem elhanyagolhatók a védekezés megszervezése szempontjából. A számítógépek a tények segítségével dolgoztak, amiből arra következtetünk, hogy a számításaik igencsak megbízhatóak. Az információk főleg a kórházaktól és orvosoktól, illetve hivatalos szervektől származtak.
Milliók életét menthetik meg
A mesterséges intelligenciaeljárások igazolták a létjogosultságukat. A koronavírus-járvány alatt kiderült, mennyire hasznosak lehetnek: nem tűnik túlzásnak a vélekedés, hogy már most milliók életét menthetik meg, ráadásul a gazdasági válságot is könnyebben mérsékelhetik a szakemberek. Már most bizonyos, hogy a jövőben sokkal több területen vetik be az intelligens számítógépeket, még akkor is, ha a fejlesztők csupán mostanában kezdik felismerni, mi mindenre is lehet alkalmazni a csúcstechnológiát.