Az országos szűrővizsgálat eddigi adatai azt mutatják, hogy Magyarországon időben meghozták a járvány ellaposítására hivatott intézkedéseket. A tesztelés folytatódik, május végére még pontosabb képet kapunk.
Az eddig elvégzett 8276 PCR-tesztből kettő lett pozitív a pénteken záruló, csaknem 18 ezer ember bevonásával történő országos reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálaton - jelentette be Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a klinikai járványelemző munkacsoport vezetője tegnap a részeredményekről tartott videókonferencián.
A vizsgálatot május 1-jén kezdte el a Semmelweis Egyetem vezetésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával a négy hazai orvosképző és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Merkely Béla ismertette: a részeredmény alapján a reprezentatív minta alapját képező 14 éven felüli lakosságból 243 és 7230 között van a fertőzöttek száma. Az átfertőzöttek száma az első 1524 mintából 9. Amennyiben ez lenne a teljes reprezentatív minta, akkor a 14 évnél idősebb lakosságra vonatkoztatva az átfertőzöttség gyakorisága (95 százalékos biztonsággal) 2,7 ezrelék és 1,1 százalék között lenne, vagyis 22 399 és 92 624 között lenne a fertőzésen átesettek száma. Merkely hangsúlyozta:
a mostani eredmények részeredmények, és a vizsgálat végeredményét május végén közlik. Megjegyezte: a vizsgálatban nem vesznek részt az idősotthonok, illetve a húsznál nagyobb létszámú intézmények lakói.
Merkely szerint a járványelemzés azt igazolja, hogy az idejében meghozott korlátozó intézkedések hatásosak voltak, ugyanis tömeges fertőzés nem lépett fel. A szakember elmondta, hogy az eddigi eredmények azt mutatják, idehaza alacsony a fertőzöttek és a betegségen átesettek száma és hozzátette, hogy az esetek nagy részét azok teszik ki, akik hajléktalan szállókban és idős otthonokban élnek
A Debreceni Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem valamint a Semmelweis Egyetem régiókra osztotta az országot, a négy központ különböző megyékben végezte a teszteléseket. Megyénként leosztva ennyi embert teszteltek.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 459 fő
Borsod-Abaúj-Zemplén megye: 551 fő
Hajdú-Bihar megye: 336 fő
Heves megye: 267 fő
Bács-Kiskun megye: 468 fő
Békés megye: 377 fő
Csongrád megye: 425 fő
Jász-Nagykun-Szolnok megye: 356 fő
Baranya megye: 499 fő
Somogy megye: 397 fő
Tolna megye: 293 fő
Vas megye: 250 fő
Zala megye: 330 fő
Fejér megye: 431 fő
Győr-Moson-Sopron megye: 645 fő
Komárom-Esztergom megye: 506 fő
Nógrád megye: 249 fő
Pest megye: 610 fő
Veszprém megye: 473 fő
Budapest: 694 fő