Aktuális

A házasságokat is megviseli a karantén

H. R.

Létrehozva: 2020.05.03.

Varga Kapisztrán ferences szerzetes, pap, lelkigondozó és tanár tanácsaival segít abban, hogy a járvány idején otthon, összezárva ne menjenek egymás agyára a házastársak, szerelmesek.

A házasságokat is megviseli a karantén

Forrás: Shutterstock

Kínában sajnos már valós probléma, hogy a veszélyhelyzet feloldása után több pár kapcsolatának végére pont került.  A hírek szerint rengetegen ad­ták be a válókeresetet, miután visszatért az életük a normál kerékvágásba. S ez a jelenség kisebb vagy nagyobb mértékben valószínűleg a világ minden olyan országában, ahol felütöt­te a fejét a koronavírus-járvány, jelentkezni fog. Az összezártság miatt ugyanis az együtt élőknek egy sor olyan problémával kell most megküzdeniük, amelyet eddig nem kezeltek, a szőnyeg alá sepertek. Ráadásul a nehéz helyzet miatt a régiek mellé még új gondok is jöttek. Egy kis odafigyeléssel azonban elkerülhető lehet, hogy az összezártság miatt egymás torkának ugorjanak. Hogy miként, abban nyújt segítséget Varga Kapisztrán lelkigondozó.

Még több stressz

Egy csapásra változott meg min­denki élete. Lassan egy hó­napja tart a kijárási korlátozás, életterünk a lakásunkra, há­zunkra szűkült. A családtagjain­kon kívül nem találkozunk szin­te senkivel.

– A járványhelyzet egy eddig ismeretlen, új helyzetet hozott. Nem tudjuk, mit kezdjünk a hí­rekkel, a lehetőségeink beszűkültek, bizonyos értelemben csapdában érezzük magunkat – magyarázta a szerzetes.

A lelki terhelés alatt pedig mindenki másként viselkedik: előbukkannak gyenge és sebezhető pontjaink. Márpedig egy élőlény a stresszes állapotban fél, és abból vagy el akar menekülni, vagy agresszívvá válik. Ilyen helyzetekben lépnek életbe nem kontrollált viselkedésmódjaink, kezdünk úgy megnyilvánulni, ahogy nem szeretnénk, és nem értjük se magunkat, se mást. Ez meg csak to­vábbi stresszt generál, amit jobb lenne inkább leküzdeni.

Fontos az énidő

Először is ne tagadjuk le és bagatellizáljuk a nehézségeinket, el kell ismerni, hogy nehéz helyzetben vagyunk. Fontos, hogy legyen csak magunkra szánt időnk, és ez nem önzés, hanem szükséglet.

Merjünk emberek maradni, akik a családjuk körében lehetnek gyengék, fáradtak, akik mond­hatnak nemet is. Ne akarjunk mindent most megoldani, bepótolni, pihennünk is kell, mert nagy terhelés alatt áll a lelkünk.

Törekedjünk arra, hogy éle­tünk egyensúlyát az új körülmények között is megteremtsük. Legyen, akinek kiönthetjük a lelkünket, ha szükséges, vagy ha jólesik, írjunk naplót.

Tervezzünk közösen!

A párunkkal közös időre is érdemes hangsúlyt fektetni. Ha ezeket az egyszerű tanácsokat megfogadjuk, elkerülhető a feszültség.

Például tervezzük meg együtt a napirendünket, a he­tünket, legyenek közös családi programok.

Fontosak az együtt elköltött étkezések, ezek idejéhez érdemes szigorúan ragaszkodni.

Vita esetén ne hordozzuk a feszültséget, beszéljük meg, és tanuljunk meg bocsánatot kérni egymástól.

Tartsunk vírustémamenetes időszakot, amikor végre mással foglalkozunk, másban merülünk el. Ez jót tesz a lelkünknek.

S végül legyen beosztva és elosztva egymás között a ház körüli és a házimunka, és ha tehetjük, közösen járjunk sé­tálni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek