Forrás: Reuters
Április 20-án kinyitottak a bölcsődék, az óvodák, aztán április 27-én az általános iskolásoknak is újra indult az oktatás, hétfőtől pedig minden iskolába visszatérhetnek a diákok – Norvégia az első olyan európai ország, amely gyakorlatilag minden korlátozást megszüntetett, amit a koronavírus kirobbanása óta hatályba helyeztek a hatóságok.
– Az a célunk, hogy június 15-re minden kinyisson, ami eddig zárva tartott – mondta el egy sajtótájékoztatón Erna Solberg kormányfő. – Egy nagyon fontos feltétele azonban van a nyitásnak, csak akkor oldunk fel minden korlátozást, ha folyamatosan kézben tudjuk tartani a járványt. Mivel az ország gyorsan reagált a vírusveszélyre, Norvégiában rohamosan csökken a koronavírussal diagnosztizált új fertőzöttek száma, ezért hétfőn kinyitják az iskolákat, a fodrászatokat, egyéb kis üzleteket, majd június közepétől gyakorlatilag vissza fognak térni a régi kerékvágásba. Lehet 200 főnél nem nagyobb kulturális rendezvényeket tartani, június 16-án pedig elindul a profi labdarúgó-bajnokság is. A Norvég Közegészségügyi Intézet adatai alapján a járvány visszavonulóban van, de a védekezési irányelvek és a társas távolságtartás továbbra is érvényben marad, sőt: a határokat sem nyitják egyelőre ki. Norvégiában – ahol március 12-én, Európában elsőként zárták le a határokat – 5,4 millió lakosra 7995 koronavírusos beteg jutott, a halálesetek száma mindössze 209 volt.
Szomorú tény, hogy a szomszédos Svédországban eközben tarolt a halál. A skandináv ország Európában egyedüliként úgy döntött, hogy nem hoz szinte semmiféle korlátozást a vírus terjedésének lassítására, egyedül az idősotthonokban tiltották meg a látogatást. A boltok nyitva maradtak, az emberek közösségbe járnak, ugyanúgy ment tovább az élet, mint a vírus előtt. Svédországban a koronavírusban elhunytak száma már meghaladta a 3000 főt, a keleti szomszédainak 3,5–5-szöröse. A svédek egyébként elégedettek még így is a koronavírus-helyzet kezelésével, mert szerintük gyorsabban végigsöpör a járvány az országon, és közben a gazdaságuk sokkal kisebb károkat szenvedett, mint a többi európai országban.