Jelenleg mindenkinek azon jár az esze: vajon mikorra érkezik meg a koronavírus-védőoltás?
Az egész világ versenyt fut az idővel, mindenki igyekszik kifejleszteni a maga koronavírus-ellenszerét. Egyesek a 2012-2022-es időpontot tartják reálisnak, míg brit és kínai kutatók azzal kecsegtetnek: akár idén szeptemberre eredményre juthatnak. A New York Times azonban jó pár egészségügyi szakembert megkérdezett, és arra a következtetésre jutott: a megfelelő ellenanyag a legrosszabb forgatókönyv szerint lehet, hogy csak 2036-ban kerül forgalomba.
Készítettek is egy táblázatot, amiben bemutatják, milyen fáziskokon kell átesnie egy gyógyszernek, és ezek átlagosan, illetve a világjárvány miatti felfokozott tempóban mennyi időt vesznek igénybe, illetve mennyi idő alatt kellene lezajlaniuk, hogy 2021-re legyen vakcinánk a Covid-19 betegség ellen.
A fázisok: akadémiai kutatás, előtesztek, tesztek három fázisban (néhány tucat résztvevővel az első, néhány százzal a második, ezrekkel a harmadik fázisban), a tömegtermelés előkészítése (gyártósorok vagy gyárak építése), az ellenszer legyártása, elfogadtatás, terjesztés.
“Ha a megszokott módon csinálunk mindent, kizárt, hogy benne legyünk a 18 hónapos határidőben” – magyarázza Akiko Iwasaki, a Yale immunológia professzora, utalva arra, hogy normál esetben hónapok telnek el a tesztek között, hogy megfelelően kiértékelhessék az eredményeket. Dr. Peter Hotez (Baylor College of Medicine dékánka) eképp fogalmaz: “Ha 18 hónap alatt akarsz teljesíteni, annak az az egyik módja, hogy annyi lovat állítasz versenybe, amennyit csak tudsz.” Kiemelte: a gyakorlatban a tesztelt szerek kevesebb mint 10 százaléka kap végül engedélyt, mert vagy nem túl hatásosak, vagy van jobb szer, vagy túl sok a mellékhatás.
Robert van Exan sejtbiológus, aki évtizedekig dolgozott vakcinakutatóként, úgy véli, a kutatási fázison való átrobogás miatt könnyen lehet, hogy a mostani lehetséges ellenszerek nem lesznek sikeresek. Ennek ellenére (ahogy fogalmaz) “megéri próbálkozni, hátha szerencsénk lesz.”
(via)