Orvosnak, de még rendőrnek is kiadhatják magukat és bárhol felbukkanhatnak az idősek életét megkeserítő úgynevezett unokázós csalók. A rendőrség hadat üzent nekik!
Forrás: Shutterstock
Akár az éjszaka közepén, a legvédtelenebb időpontban, elképesztő mesékkel támadnak – ők az úgynevezett unokázós csalók, akik már nyugdíjasok ezrei-től csalták ki kuporgatott pénzüket és utolsó forintjaikat.
– Általában kidolgozott történetet adnak elő, amelyben egy rokonukat valamilyen szörnyűség érte. Minden történet lényege az, hogy egy szeretett rokon nevében az idős hozzátartozótól kérnek azonnali anyagi segítséget – kezdte a Borsnak Szoboszlainé Schiller Zsuzsanna, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. A paletta széles, volt, aki balesettel, más verekedésbe keveredéssel próbálkozott, de megesett, hogy egyenesen szerettük halálával riogatták az időseket.
– Nagyon jól szervezett rendszer szerint dolgoznak, általában az éjszaka közepén érkezik a hívás. A stílusuk lehengerlő, szóhoz sem engedik jutni az időskorút, ezáltal érzelmi nyomás alá helyezik – mesélte. Sokszor ügyvédre hivatkoznak, vagy orvosnak, mentősnek, hatósági személynek, rendőrnek adják ki magukat. Volt, aki egészen addig ment, hogy egy este két alkalommal is bejelentkezett, miután kevésnek találta a kapott pénzt. Ilyenkor azonnal bontsuk a vonalat.
– A rendőrség minden erejével azon van, hogy egyszer és mindenkorra megvédjék a szépkorú áldozatokat. Indítottunk egy kampányt, Bontsa a vonalat címmel, mert ez a két szó, ami a legtöbbet érhet. Szituációs gyakorlatokkal, magukkal az idősekkel játszunk el lehetséges helyzeteket, emellett próbáljuk megszólítani és bevonni azokat is, akik közel állnak hozzájuk: szociális gondozókat, egyházat, rokonokat, nyugdíjasotthonokat, polgárőröket is – tette hozzá.
A rendőrség fellépésének köszönhetően a jelenség csökkenni látszik.
– Egyre többen alkalmaznak kódokat, egyre többen kérdeznek vissza, volt, aki saját maga szerelte le a csalót. A tendencia szerencsére csökkenést jelez. A törekvés azonban az, hogy minél több embert érjünk el, ezért nem állhatunk meg, és folytatni kell.
A hatóság szerint fontos, hogy az alábbi dolgokat betartsa a védelme érdekében, hogy ne essen a csalók áldozatául
- Ne tegyen ki olyan képet vagy információt a közösségi oldalakra, amelyen drága bútor, festmény, műszaki berendezés, ékszer ... stb. látszik vagy beazonosítható az otthona helyszíne
- Sem közösségi oldalakon, sem nyilvánosság előtt ne áruljon el bizalmas, személyes információkat (például: a hétvégén egyedül leszek itthon, vagy a családom külföldön él)
- Kérje telefonszáma titkosítását, sokszor a csalók a telefonkönyvből választanak áldozatot
- Fontos a családi együttműködés: készüljenek fel ellenőrző kérdésekkel, esetleg a családtagokkal előre megbeszélt kóddal arra az esetre, ha segélyhívást kapna
- A rendőrség munkatársai sosem keresnek telefonon senkit (maximum nagyon extrém esetben), csak személyesen intézkednek. Ha komoly dologról van szó, úgyis érkezik visszahívás
- Ha gyanús telefonhívást kapott, azonnal értesítse a rendőrséget