Aktuális

Harc a koronavírus ellen:  Magyar kutató ad reményt a világnak

Bors

Létrehozva: 2020.05.11.

Gőzerővel folyik a koronavírus elleni gyógymód kutatása, amelyben Ma­gyarország az élen jár az egész világon. A vakcina előállításában egy szegedi professzornak  kiemelkedô tudományos szerepe van.

Forrás: shutterstock

Sikeres a hazai vérplazmás terápia 

A Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és az OrthoSera Kft. kutatói hetek óta azon fáradoznak, hogy emberéleteket menthessenek meg a reményt keltő vérplazma-terápiával, amelyet egyre többen kaphatnak meg.

A terápia lé­nyege az, hogy a már felgyógyult embe­rek vérében termelődött ellenanyagot használják fel a betegség leküzdéséhez, így nagyon fontos, hogy a gyógyult önkéntesek donornak jelentkezzenek. Rövid idő alatt már legalább öt gyógyult be­tegről tudni. 

Karikó fejlesztése a legígéretesebb

Egy New York-i és egy mainzi vállalat közösen fejleszt vakcinát. A két csapat már korábban is eredményesen dolgozott együtt, amikor is sikeresen hoztak létre egy mRNS alapú influenzaoltást. Ebben a gigantikus projektben vesz részt egy Szegeden végzett magyar biológus is, Karikó Katalin, aki mint azt a Szegedi Tudományegyetem lapja megírta –, a német partnernél, a BioNTech-nél dolgozik. A cég kutatóinak munkája a legígéretesebbek közé tartozik, tőlük várják, hogy a világon elsőként vagy legalábbis az elsők között készítik el az oltóanyagot. A kivételes technológia megalapozója ma­gyar tudós. 

A világon zajló kutatásokban, így a német–amerikai közös fejlesztésben is az mRNS a kulcsszó. Az mRNS-alapú vakcina a koronavírus felszínén lévő tüske ge­ne­tikai kódját tartalmazza. Ez segíti elő a vírus sejtbe jutását. Az elképzelések szerint az im­mun­rend­szer által termelt antitestek váltanák ki azt az immunválaszt, amely védettséget adna a vírussal szemben.

– A mRNS-en alapuló vakcinát nagyon gyorsan elő lehet állítani. Fontos még, hogy nem tartalmazza a vírus teljes génállományát, így nem okoz fertőzést, tehát biztonságos - nyilatkozta a kutató az egyete­mi lapnak. 

Az USA-ban meg is kapta a ké­szítményt az első 360 önként je­lentkező, de Németországban is beoltották már 200 embert. A két cég tudósai úgy kalkulálnak, hogy május-június környékére megszületnek az első eredmények, és azok ismeretében megkezdhetik a tesztelést.

Orron át adják be a szérumot

Az USA-ban más kísérletek is zajlanak éppen. Több gyógyszergyár fogott össze a megfelelő antitest megtalálásáért. Ezzel párhuzamosan az alabamai egyetem egy orron keresztül, egyetlen dózisban beadható vakcinán dolgozik. A kutatók abban bíznak, hogy már szeptemberben megkezdhetik az első teszteléseket.

Ebola elleni szerrel kísérleteznek

A kaliforniai Gilead Sciences is ígéretes fejlesztésen dolgozik. A remdesivir nevű hatóanyagot eredetileg az ebola ellen fejlesztették ki, ám kiderült, hogy az ellen nem nyújt megfelelő védelmet. Az anyagot egy idő­re fiókba helyezték, ám most felmerült az ötlet, hogy kide­rítsék, vajon beválik-e a koronavírus ellen.

Kell még néhány hónap az oltásig

Jelenleg már több mint száz vakcina áll a fejlesztés valamely stádiumában. Könnyebbséget je­lent, hogy a korábbi években azonosított MERS és SARS koronavírusok már nem ismeretlenek a tudósok előtt, szerkezetük sem. Az optimista becslések szerint akár októberre elkészülhetnek a szerekkel, rosszabb esetben viszont legkorábban jövőre lélegezhetünk fel. 

Kapcsolódó jegyzetünk ide kattintva olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek