Egyes becslések szerint akár 10 ezer felett is lehet az elmaradó viadalok és bikafuttatások miatt vágóhídra küldött állatok száma.
Madridban és több spanyol városban is ilyenkor már lázasan küzdenek a matadorok, hogy megvívják előre eldöntött harcukat a bikákkal, ám jelenleg az ország egész területén üresen konganak az arénák és a koronavírus-járvány miatt az évente megrendezett, sokszor nagyon kegyetlen és véres bikafuttató fesztivált is törölték Pamplonában.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szerencsétlen állatokra jobb sors várna. Az elmaradt viadalok ugyanis a tenyésztők megélhetését veszélyeztetik, ugyanis egyetlen, „küzdelemre” kitenyésztett bika számukra 5000 eurós költséggel jár, viszont ennek csak töredékét, maximum 500-600 eurót kapnak, ha az állat húsát adják el. Így jelen helyzetben sokaknak nem marad más választása, mint ugyanúgy a biztos halálba, a vágóhídra küldeni az állatokat.
Az El Espanol nevű spanyol lapnak Javier Núñez állattenyésztő mesélt arról, hogy komoly döntéseket kellett meghoznia a túléléséért.
Fel kellett áldoznom őket, összesen 70 darabot küldtem a vágóhídra
– idézi a lap a tenyésztőt, aki ebben a bikaviadal-szezonban előzetesen 360 ezer eurós (127 millió forintos) bevétellel számolt, ám a járvány az ő számításait is keresztül húzta.
A valenciai mezőgazdasági termelők szövetségének (AVA) becslései szerint ezen a nyáron legalább 6000 bikát fognak még levágni, de a pletykák szerint ez a szám akár 10 ezer felett is lehet, ha az ágazat nem részesül támogatásban. Az iparág közel 200 ezer munkahelyet támogat, a matadorok és csapataiktól kedzve a tenyésztők munkájáig, nem beszélve arról, hogy ezek a nagy bikafuttató fesztiválok tömegeket vonzanának, ami a rendezvényeket tartó városok számára is komoly, eurómilliós bevételt hoz.
Már a március és október közötti bikaviadal-szezon felfüggesztése előtt is csökkentették a helyi önkormányzatok a viadalok finanszírozását, és a jelenlegi helyzet szerint a piac 90 százalékos visszaeséssel számolhat. Spanyol baloldali politikusok egyébként is nagyon ellenzik a viadalokat és több bikaviadal-ellenes, állatvédő mozgalom is a rendezvények beszüntetése mellett kampányol, és ha a járvány hatásaival együtt célt érnek, 2021-ben teljes egészében elmaradhatnak ezek a rendezvények.
De ahogy a fenti példa is mutatja, ezekre az állatokra, akiket születésük óta viadalokra nevelnek és hízlalnak, ígyis-úgyis halál vár, függetlenül attól, hogy megtartják-e ezeket a rendezvényeket. Az állatvédők azzal érvelnek, hogy ha csak pár ezer állat megmenekül, már megérte, ugyanakkor ő teljesen megérti a tenyésztők gondjait is. Viszont ők is tudják, hogy a viadalokra szánt állatok a járvány gazdasági hatásai miatt ugyanúgy elpusztulnak, de legalább senki nem profitál a szenvedésükből.