Forrás: AFP
Képzeljék el, hogy kapnak egy orrsprayt, tele koronavírussal! Az Egyesült Államokban, illetve a világ más országaiban ezidáig összesen már 14 ezren jelentkeztek önkéntesnek a vírus elleni vakcina kifejlesztéséhez, vagyis ennyi ember vállalta, hogy megfertőzzék a COVID-19 betegséggel.
– Nem mindennapos, hogy egészséges személyeknek olyan kórokozót adunk, amitől az orvosok éppen hogy próbálják megvédeni az embereket – az NBC News Dr. Nir Eyalt, a Rutgers Egyetem bioetikai központjának igazgatóját, aki elsők között vetette fel a koronavírus elleni vakcinák „éles” tesztelésének ötletét. – De egyre világosabbá válik, hogy a jelenlegi egészségügyi és társadalmi válságtól egyetlen lehetséges módon lehet megszabadulni, még pedig a védőoltással, és most van rá lehetőség, hogy egy ilyen kísérletet a lehető legetikusabban tudjuk elvégezni.
Még a legoptimistább becslések szerint is minimum egy-másfél évet kell várni, amíg a SARS-CoV-2 vírus elleni vakcina széles körben is bevethető lesz, ráadásul a társadalmi távolságtartás szabályait addig sem rúghatja fel a világ. A vakcina fejlesztésének egyik leginkább időigényes része az embereken történő tesztelés, és a mostani óvatosság és önkéntes karantén miatt a kutatók csak nagyon lassan juthatnak értékelhető eredményekhez. Viszont ennyi önként jelentkező esetén Eyal szerint ez a folyamat is jócskán fel tudna gyorsulni, és ezzel több ezer emberélet lenne megmenthető. Az Egyesült Államokon kívül a londoni központú hVIVO és a svájci SGS is csatlakozott az éles emberi teszteléshez, az Egészségügyi Világszervezet pedig most dolgozik egy olyan javaslaton, ami minden lehetséges etikai akadályt elhárítana a kísérletek elől.
Azt természetesen Eyal is elismeri, hogy az önkéntesek a halált is kockáztatják (akik ezzel tisztában is vannak), de szerinte megéri a rizikó, ha a járvány globális terhéről van szó. A bioetikus szerint olyan, egészséges önkéntesek közül kell válogatni, akik ritkábban halnak bele a betegségbe, mint az idősebbek vagy az egyéb egészségügyi problémákkal élők és akik előbb-utóbb valószínűleg úgyis elkapták volna a vírust, így voltaképpen nincsen vesztenivalójuk. Ráadásul a kísérlet részeként a szokásosnál sokkal alaposabb felügyeletet kapnának, amelyre egy intenzív osztályon nem feltétlenül lenne lehetőség.
– A társadalomban így is rengeteg olyan tevékenységet fogadunk el normálisnak, ami egyébként életveszélyes: ilyen a fertőzött területeken dolgozó orvosok és nővérek munkája is – érvel a bioetikus, aki a 14 ezer jelentkezőt látva joggal bízott abban, hogy világszerte lesznek, akik a közjó érdekében vállalják a kockázatot. Az, hogy a több ezer jelentkező ellenére valaha is elindulhat-e a kísérlet, nagyban függ attól, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) áldását adja-e a tesztekre.
– Biztos vagyok benne, hogy elindulhat majd ez a folyamat. Persze sok minden változhat és változik is, de azt hiszem, valószínű, hogy a jövőben egy ilyen láthatunk – mondta bizakodva Dr. Matthew Memoli, a Nemzeti Allergiaügyi és Járványügyi Intézet (NIAID) klinikai kutatási osztályának igazgatója.