A világ összes kutatója azon dolgozik, hogy hatásos szereket fejlesszenek ki a koronavírussal szemben. A szakemberek szerint jó esély van rá, hogy már ősszel meglehet a védőoltás.
Forrás: shutterstock
Magyarországon május elsején megkezdődött egy átfogó szűrővizsgálat, mely keretein belül több mint 17 ezer embert vizsgálnak meg. A vizsgálat célja, hogy a szakemberek olyan tudományos bizonyítékokat szerezzenek, amikkel hatékonyan tudják támogatni a járványügyi intézkedéseket.
A vizsgálat során a kutatók pontosabb képet kapnak arról, hogy hányan fertőződtek meg, illetve hányan betegek jelenleg hazánkban. A szakemberek szerint a járványgörbe laposan tartása mellett, Magyarország védőoltással fogja megállítani a járvány terjedését.
Hétmillió fertőzött kell a nyájimmunitáshoz
A nyájimmunitás lényege, hogy a lakosság közel 70 százaléka átesik a betegségen, így szerezve védettséget a lakosság számára a vírus ellen. Több ország, úgy mint Svédország vagy Nagy-Britannia, azon az állásponton van, hogy ez egy gyors és jó megoldás. Magyarország azonban a vírus lelassításával, nagy eséllyel elkerüli azt, hogy a lakosság ilyen nagy arányban fertőződjön meg – ez 6-7 millió ember megfertőződését jelentené – ehelyett védőoltás formájában szerezne védettséget a lakosság számára.
– Az átfertőződés jelenleg viszonylag alacsony, a becslések alapján csupán a lakosság fél-három százaléka – magyarázta a Borsnak dr. Vokó Zoltán epidemiológus, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezetője.
– A kapott vizsgálati adatok nagy segítségünkre lesznek abban, hogy pontosabb előrejelzéseket tudjunk adni a járvány kifutásának várható forgatókönyvéről – tette hozzá az epidemiológus.
Védőoltás jelenti a biztos védelmet
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint aki időt nyer, az életet nyer, ugyanis ez a következő néhány hónap elégséges lehet ahhoz, hogy megfelelő, hatásos vírus elleni gyógyszerekhez jussunk, ráadásul hatalmas tempóban zajlik a vakcina készítése is. Merkely biztosra veszi, hogy idén ősz környékén meglehet a vakcina, ami azonnal megállíthatja a vírus terjedését.
Merkely szerint akár több országból is várható hatékony ellenanyag. A legyártott és engedélyezett oltóanyagot elsőnek a veszélyeztetetteknek adják majd be. Ide tartoznak az idősek, a krónikus betegek és az egészségügyben dolgozók is.
Már itthon is tesztelik
Egy klinikai kutatásokkal foglalkozó magyar cég is elérkezett egy lehetséges vakcina tesztelési fázisába.
A cég közleményt is adott ki arról, hogy megkezdték egy lehetséges vakcina tesztelésének első fázisát, mely szerint elsőként 84 emberen vizsgálják a vakcinát. Megkeresésünkre dr. Sárosi Lajos, a HungaroTrial Zrt. vezérigazgatója közölte: a Covid-19 klinikai vizsgálatuk még folyamatban van.
1. A klinikai tesztelés első fázisa azt jelenti, hogy ellenőrzött körülmények között egészséges önkénteseken tesztelik a készítményt – magyarázta a Borsnak egy, a neve elhallgatását kérő gyógyszerészeti szakember.
2. Ez általában egy kis létszámú csoport, akiknek néhány napra be kell feküdniük az orvosi intézménybe. Ilyenkor a készítmény hatásait vizsgálják rajtuk.
3. Az egyes fázis után megkezdődhet a klinikai tesztek második fázisa, amikor jelen esetben Covid-19-es betegeken tesztelik a készítményt. Ilyenkor vizsgálják, hogy mekkora dózisra lesz szükség a szerből és hogy hogyan reagál a szervezet a betegségre a szérum hatására – mutatott rá a szakember.
Ha az első két fázis sikeres, jöhet a harmadik szakasz, ahol már jóval nagyobb betegcsoportokat vizsgálnak. Csak a harmadik fázis befejezésekor indulhat el a szer engedélyeztetése.
– A járvány idején minden engedélyeztetési folyamat gyorsított eljárásban zajlik, így joggal reménykedhetünk benne, hogy hamarosan tényleg elkészül a szérum. Ha ez így lesz, a vakcinagyártás terén a világ élvonalába kerülünk, kis szerencsével pedig akár az elsők is lehetünk a sikeres oltóanyag előállításában – zárta a gyógyszerészeti szakember.