A strucc a földkerekség egyik legkülönlegesebb madara. Repülni nem tud, ám kiváló futó, a méretei pedig lenyűgözőek. Talán kevesen gondolnák, de a jámbor szépség néha képes átalakulni igazi szörnyeteggé.
Mintegy harminc struccot tart kiskunhalasi farmján Nagy Sándor. A tenyésztőhöz már rengeteg különleges igénnyel fordultak az ide látogatók. Olykor filmekhez, reklámokhoz forgatnak a farmon egy-egy jelenetet.
Így került Sebestyén Balázs és Vadon Jani is a halasi strucctenyésztő farmjára.
– Nálunk forgattak egy jelenetet az egyik műsorukhoz. Janinak struccon kellett lovagolnia. Megoldottuk – mesélte nevetve Sándor. – Jani egész ügyesen belejött, tíz percig is ülte a madarat, mire végre a földre huppant.
Az itt élő állatok nem szelídített madarak, mert ez nem cél a farmon.
– Mi tenyésztők a nyakuk színe alapján különböztetjük meg az egyes alfajba tartozó struccokat. Van a fekete, ami nagyon ritka. Ennek okán nálunk is kevés van belőle – magyarázta a tenyésztő, aki már 23 éve van a szakmában.
Azt is elárulta, hogy ezek a madarak fogságban körülbelül 20–40 évig élnek, de a tenyészetekben ez nem jellemző. Húsáért, tolláért, tojásáért, de még a bőréért is tartják. Szinte a teljes állat értékesíthető. Úgy tartják, Európában is a jövő élelme lehet a strucc, már kontinensszerte egyre többen veszik. Annak ellenére, hogy vörös hús, zsír- és koleszterinszegény, mégis sok fehérje és vas van benne. Itthon a drága hentesáruk körét gyarapítja. Színhúsa 3–4 ezer forintba kerül, míg a csontos részek és a belsőség kétezer körül mozog.
A föld legnagyobb madara az észak-afrikai strucc. A hímek 2,7 méter magasra is megnőnek és 140 kilót nyomnak. Ezen kívül van még közönséges strucc, és maszáj is. Nem csak méretükben, de kinézetükben is eltérnek egymástól. A tollazatuk, bőrük színe más és más. Annak ellenére, hogy milyen meleg helyről származnak a struccok, jól bírják az itthoni klímát is. Akár a mínusz 10–20 foknak is ellenállnak. Érdeklődő, kíváncsi madarak. Hatalmas fekete szemük és hosszú szempillájuk ámulatba ejtő.
Ám azt is tudni kell, hogy a struccok is képesek kijönni a béketűrésből. Tavaly leteperte a gondozóját egy pánikba esett strucckakas egy esztergomi farmon. A mentésben részt vevő Állatmentő Liga a következőképpen írt akkor a történtekről.
„Amikor az emberek távozni akartak, a kakas megijedt, hogy egyedül van kint, és bepánikolt. Megtépte a gondozóját, és bekergette az embereket a hátsó házba. Aminek az ablakát kopogtatva sakkban tartotta a látogatókat.”
Végül raklapok segítségével sikerült elterelni, és mindenki kiszabadult.
– Normális esetben a strucc békés állat. Egy kis tapasztalattal jól kezelhetőek. Gondoljanak csak bele: a strucc préda állat, nem oroszlán. Inkább elfut, ha veszélyben érzi magát, nem pedig támad. A szülői ösztönök azért bennük is erősek. A kakasok védelmezik a tojást, de más esetben abszolút nem jellemző a támadás – magyarázta a szakértő.