A világhírű Columbia Egyetem két magyar tudósa a hétköznapok- ban a fekete lyukak titkát kutatja, most pedig a járvány elleni küzdelembôl is kiveszik a részüket.
Forrás: MTI
Márka Szabolcs és Márka Zsuzsa Magyarországon nőttek fel, de ma mindketten a Columbia Egyetem tudósai, akik asztrofizikával foglalkoznak. Legjelentősebb kutatásuk az volt, amikor csapatukkal felfedezték a gravitációs hullámokat, mely eredményért a kutatási terület három nagy öregje Nobel-díjat is kapott. A tudós házaspár jelenleg többek között azon is dolgozik, hogy technológiai tudásukkal hozzájáruljanak a járvány elleni harchoz és az újrakezdéshez.
Szabolcs szerint nagyon jó döntés volt, hogy Magyarországon már az első perctől kezdve komolyan vették a vírust. New Yorkban egy ideig nem figyeltek oda, ez vezetett a gyors terjedéshez.
– Most már itt is odafigyelnek az emberek, így a vírus már itt is kontroll alatt van – mesélte a Borsnak Márka Szabolcs, a Columbia Egyetem professzora – Az emberek összefogtak, hordják a maszkot, tartják a távolságot. A tudományos életben pedig itt is komoly erőfeszítéseket tesznek, összefognak mérnökök és tudósok is. Én abban bízom, hogy a kutatásokba fordított pénz és energia hosszú távon oldja majd meg a vírusok elleni védekezés kérdését, hiszen nem ez volt az első, és nem is az utolsó vírus, amivel szembe kell néznünk. Remélem, a világ ráébredt, hogy a tudomány jó befektetés, hiszen egy ilyen válsághelyzetre jobb előre felkészülni! – világított rá a tudós.
Szabolcs és a felesége a mostani helyzetben technológiai szakértelmével is segít.
– Jelenleg olyan eszközöket építünk és találunk fel, melyekkel meggyorsíthatók a járvánnyal kapcsolatos kutatások. Fontosak nekünk például a tesztek, védőfelszerelések, lehetséges gyógyszerek – sorolja Szabolcs. Most többek között fertőtleníthető és újrahasznosítható maszk készítésén fáradoznak.
– Az eldobható eszközök miatt a gazdasági válság mellett, a környezetszennyezés fenyegető, így az újrahasznosításra is nagy figyelmet kell szentelnünk. A maszk az önzetlenség és a társadalmi felelősség kifejezése, amit Ázsia több országában minden beteg hord. Nem veszélyeztetik egymást, ráadásul ezzel támogatják nemzetük gazdaságát is. Nem tudom, hogy Amerikában vagy odahaza a krízishelyzet után a maszk és vele együtt ez a fajta önzetlenség megmarad-e.
Szabolcs szerint, ahogyan a vírus megjelenését is mindenki másképp kezelte, az újrakezdést is mindenki másképp fogja.
– A tudományba érdemes befektetni, de a tudomány olyan, mint egy diófa. A gyümölcsét csak évtizedekkel később tudom élvezni. Mindenkit arra biztatok, hogy legyen kíváncsi, és nevelje kíváncsiságra a gyermekeit, hiszen a tudomány mindenkié, és a tudás fantasztikus érzés. Az, hogy sok híres magyar tudós van, szerintem annak köszönhető, hogy a magyar oktatás világszínvonalú. Büszke vagyok rá, hogy engem problémamegoldásra tanítottak és arra, hogy higgyek önmagamban.
Zsuzsa és Szabolcs otthon is a négy gyermekével magyarul beszél, hiszen nagyon büszkék arra, hogy magyarok, és a gyermekeiket is ebben a szellemben nevelik.
– Évente egyszer legalább hazalátogatunk, hiszen otthon élnek a szüleink és sok igaz barátunk van.