Amióta újult erővel tombol a járvány, félve nézünk mindenkire, aki egyet tüsszent mellettünk. De mit tehetünk ebben az esetben, hogy megvédjük magunkat a fertőzéstől?
Forrás: Shutterstock
A koronavírusról régóta tudjuk, hogy a köhögés, tüsszentés, sőt akár a beszéd során a levegőbe kerülő apró aeroszolok útján terjed. Épp ezért kötelező a legtöbb helyen a maszk viselése, ez ugyanis felfogja az aeroszolok nagy részét, így csökkenti a fertőzés veszélyét. De mi van, ha olyan helyen vagyunk, ahol nem kötelező a maszk, és valaki nagyot tüsszent vagy köhög a közelünkben? Mit tehetünk, hogy amennyire lehet, elkerüljük a fertőzést?
Számít a vírussal együtt töltött idő
A lényeg az, hogy minél kevesebb levegőben lebegő aeroszolt lélegezzünk be.
Vagyis azonnal kezdjünk el lassan, kissé csücsörített szájjal kilélegezni. A kilégzés tartson minél tovább, amíg csak bírjuk, ne kezdjünk belélegezni, közben pedig fordítsuk el a fejünket a köhögő, tüsszögő ember irányából, és sétáljunk el minél messzebbre tőle!
Ez a módszer természetesen nem garancia a koronavírus-fertőzés elkerülésére, de akkor is csökkenti a belélegzett vírusok mennyiségét, ha az illető netán fertőzött. Az eddigi tapasztalatok szerint ugyanis minél több vírust lélegzünk be egy ilyen esetben, annál valószínűbb, hogy megfertőződünk. Az időtényező is számít: minél többet tartózkodunk a vírusos aeroszolokkal teli levegőben, annál több ideje van a vírusnak, hogy bejusson a szervezetünkbe.
Szabadtérre szervezzük a közös programot!
Persze számos más óvintézkedést is tehetünk.
Hideg időben is inkább a szabadtéri találkozókat részesítsük előnyben,
mivel beltéren, rossz szellőzés mellett gyorsabban terjed a vírus. Tartsuk be a távolságtartás és a maszkviselés szabályait, a maszkot fertőtlenítsük rendszeresen! A legtöbb virológus szerint el kell fogadni, hogy a maszk most egy ideig az életünk része lesz, még akkor is, ha meglesz végre az oltás a vírus ellen. És persze mossunk kezet minél gyakrabban, alaposan, szappannal vagy ha ez nem lehetséges, használjuk a kézfertőtlenítő készítményeket! Ha pedig köhögnünk, tüsszentenünk kell, mindenképp zsebkendőbe tegyük (amit utána azonnal kidobunk, majd fertőtlenítjük a kezünket), ha pedig ez valamiért nem lehetséges, akkor a kezünk helyett a könyökhajlatunkba.
Életet menthet a kézmosás
A koronavírus akár kilenc órán keresztül is életben maradhat az emberi bőrön, négyszer hosszabb ideig, mint az influenzavírus, ami legfeljebb két órán belül elpusztult – derül ki egy új tanulmányból. A japán Kiotói Orvostudományi Egyetem kutatócsoportja szerint ezek az új információk segítenek egy olyan módszer kidolgozásában, amely megakadályozza az érintkezés útján történő fertőzést, és arra is rámutat, hogy mennyire fontos a kézmosás a fertőzés terjedésének megállításában. Bizonyították azt is, hogy mindkét vírust 15 másodpercen belül elpusztította a 80 százalékos alkoholt tartalmazó kézfertőtlenítő. A helyi betegségmegelőző központ azt javasolja, hogy védekezésként 60-95 százalékos alkohollal dörzsöljék át a kezüket vagy alaposan mossanak kezet szappannal és vízzel legalább 20 másodpercig.