Kevés lett idén az alma, így ne lepődjön meg, ha hatszáz forintot is elkérnek kilójáért. Az időjárás betett neki.
Panaszkodnak a gazdák: leginkább a tavaszi fagyok miatt gyenge a szüret. Olyannyira, hogy a mennyiség miatt jócskán árat kell emelniük.
Az étkezési alma fogyasztói ára soktényezős dolog. Az elmúlt hetekben 500-600 forintért adták a hazai alma kilóját a boltokban, de az import akár 1000 forint is lehet. Azt viszont most még nagyon nehéz megmondani, hogy innen meddig fog emelkedni
– kezdte a Borsnak dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. – A hazai készlet május-júniusig tart ki, utána importból kell fedezni a hazai igényeket jövő augusztusig – mondta a szakember.
Az étkezési alma piaca még így is jobban áll, mint az léalmáé, ott ugyanis nagyobb a hiány.
Míg az étkezési piacon körülbelül 20 százalékos lesz a hiány, az iparinál 50, vagy akár 60 százalékos is lehet. Az ipari almát 85-90 százalékban a léüzemek vásárolják fel sűrítmény-előállítás céljára
– folytatta a szakember. Az extrém őszi esőzések további kieséseket eredményeztek. A hideg ellenére gálából és goldenből jó termés volt, viszont a klasszikus „piros” fajták, az idared, a jonagold, és a red Delicious nagyon gyengén termett.
A legfontosabb alapszabály, hogy csak ép, egészséges és mosatlan almákat tároljunk. Erre alkalmas minden hűvös hely, akár a pince, de a garázs is. Az alma számára a legkedvezőbb tárolási hőmérséklet 0–3 °C, de ügyelni kell rá, hogy a választott helyen magas legyen a levegő nedvességtartalma. Ha kevés a hely, és ládában tárolja a gyümölcsöt, ne bélelje ki a ládákat papírral. Az almákat érdemes hetente átválogatni, nehogy egy puhább darab elkezdjen rothadni, mert az a többi almára is átterjed. A lakásba mindig csak annyit vigyen be, amennyi pár nap alatt elfogy. Tévhit, hogy a mosott és hűtőben tárolt gyümölcs tovább eláll. Tegye bele egy kisebb kosárba, és csak azt mossa meg, amit biztosan meg is eszik.