Forrás: Vészhelyzet Dunaújváros (VéD)
Nagy mennyiségű gáz került a légtérbe a dunaföldvári bioetanol gyár üzemi területéről – értesült a DO.
Köves Péter katasztrófavédelmi szóvivő közleménye szerint a bioetanolt előállító üzem egyik szabadtéri, hét köbméteres hipótartályába utántöltéskor nem megfelelő anyagot, a jelenlegi információk szerint salétromsavat öntöttek, és a két anyag reakciójaként klórgáz keletkezett.
a helyszínre öt mentőautó és négy mentőhelikopter vonult ki. Úgy tudni, 13 súlyos sérültet szállítottak kórházba a helyszínről (többeket mentőhelikopterrel). a könnyebb, helyszínen ellátott sérültek száma 15 fő.
Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője telefonon arról tájékoztatta az MTI-t, hogy
A helyszínre több mentőautót és négy mentőhelikoptert riasztottak, sőt a speciális, úgynevezett tömeges baleseti egységüket is kivezényelték.
A gázmérgezést szenvedett emberek tünetei között volt torokkaparás, könnyezés, köhögés és nehézlégzés. Mindenkit elláttak a helyszínen: infúziót kötöttek be, oxigént és gyógyszert adtak nekik.
A sérülteket további ellátásra, illetve megfigyelésre dunaújvárosi, székesfehérvári, szekszárdi és kecskeméti kórházakba szállították – tudatta Győrfi Pál.
A Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta: a közelben élők, Dunaföldvár és a térség lakói nincsenek veszélyben, a baleset az üzem területén dolgozókat érintette.
Az esettel kapcsolatban Dunaföldvár önkormányzata az alábbi tájékoztatást adta:
A Pannonia Bio Zrt. területén történt üzemi baleset során klórgáz szabadult fel egy 6 m3-es tartályból. Az üzemi területen működő elhárító csoport, valamint a Paksi Katasztrófavédelmi egységek folyamatosan kezelik a kialakult helyzetet.
A kiértékelés alapján Dunaföldvár közigazgatási területén lakosságvédelmi intézkedés megtétele nem szükséges.
Hozzátették: a sérülteket ellátták, a szükséges intézkedéseket megtették.
– Dunaföldváron, a bioetanolt előállító üzem egyik szabadtéri hét köbméteres hypotartályába utántöltéskor nem megfelelő anyagot, a jelenlegi információk szerint salétromsavat öntöttek. A két anyag reakciójaként klórgáz fejlődött, az eset során több dolgozó megsérült. A tűzoltóegységek védősugarat működtetnek a tartály környékén, ezzel megakadályozzák a veszélyes gáz terjedését. A katasztrófavédelem iparbiztonsági szakemberei a helyszínen vannak és állandó felügyelet alatt tartják a létesítményt. A katasztrófavédelem mobil laboratóriuma folyamatosan méréseket végez. Az üzemen belüli, védőzónával kijelölt területen kívül a levegőben veszélyes gázkoncentráció nem mérhető. A keletkező gáz a szomszédos üzemeket, a lakott területet korábban és jelenleg sem érinti – összegezte a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.