Az egész egészségügy átalakul a kedden elfogadott új törvény hatására. Szétválasztják a magánpraxist az államitól, ezáltal mindenki ugyanolyan eséllyel juthat vizsgálathoz, kezeléshez, állapotának megfelelően, és nem tolhat majd senkit hátrébb a várólistán egy fizetős beteg – írja a Ripost.
A lapnak egy kismama megdöbbentő történetet mesélt, hogyan is működik az állami és a magánpraxis összefonódása.
Állami intézetben csináltuk a lombikprogramot. A második sikertelen beültetés után közölte az orvos, hogy a következő szabad időpontra közel négy hónapot kell várni.
Mikor látta, mennyire el vagyok keseredve, felajánlotta, hogy menjünk a magánrendelésére, ott még a héten tud fogadni. Amikor rákérdeztem, hogy hol a magánrendelő, hol kell időpontot kérni, kiderült, hogy ugyanabba az intézménybe megyünk vissza, ugyanaz a titkárnő ad időpontot és ugyanazt a felszerelést használják, csak annyi a különbség, hogy ezúttal fizetünk érte az orvosnak – mesélte a Ripost-nak Kata, aki inkább fizetett, és azóta egy féléves kislány anyukája.
Én maszek nőgyógyászhoz járok, aki kórházban is dolgozik
– ezt már Tóth Lujza mesélte a lapnak. – Van olyan vizsgálat, amit a magánrendelőjében végez el, de a bonyolultabbakkal a kórházba küld és az ottani vizsgálat leleteit használja. Viszont ha ő küld, akkor nem kell várnom a kórházban, azonnal behívnak.
Nagyon sok orvos dolgozik állami intézményben is, sokszor ugyanott rendel pénzért. Így hasonló helyzet alakul ki, mint a hálapénz esetében: akinek van pénze, az előbbre jut a vizsgálati várólistákon.
Aki soronkívül igénybe akar venni egy egészségügyi szolgáltatást, az ezentúl is megteheti, de nem közpénzen. A várólistára viszont a sorban következő beteg kerül fel, nem előzheti be valaki csak azért, mert van pénze. Ha a két praxist ténylegesen elválasztják, akkor igazságosabbak lesznek a várólisták – emeli ki a Ripost.
A jogszabály azt is kimondja, hogy az orvos ugyanazon betegség miatt nem láthatja el ugyanazt a beteget az állami és a magánrendelésen is.