Már önerő nélkül is lakást vásárolhat egy fiatal pár a családtámogatások összevonásával. Ráadásul az országban épülő valamennyi lakás olcsóbb lesz a kormány szerdai döntése nyomán: ismét csak 5 százalékos lesz az áfa. A Ripost kiszámolta: immár nem csak álom, hogy saját, új lakásban kezdjék közös életüket a fiatal házasok!
Forrás: Ripost
A családtámogatási lehetőségeket kombinálva, 5 százalékos áfával vásárolhatnak új lakást a fiatal házasok, aminek a törlesztőrészlete alacsonyabb lesz, mint egy albérlet. A lakásvásárlás akadálya korábban leginkább az önerő hiánya volt, de a családtámogatási rendszernek köszönhetően ma már egy 40 millió forint+áfa értékű, 70 négyzetméteres lakást is meg lehet vásárolni önerő nélkül.
* Babaváró hitel: 10 millió forint (szabad felhasználású, a folyósítást követő 3. hónaptól önerőként felhasználható).
* CSOK 3 vállalt gyermekre: 10 millió forint
* Államilag támogatott hitel 3 vállalt gyermekre: 15 millió forint
* Piaci hitel: 5 millió forint+az áfa összege
A 40 millió forintos lakásra 2 millió forint lesz az 5%-os áfa, tehát összesen 7 millió forint piaci hitelre lesz szüksége a párnak. A 27 százalákos áfa 10,8 millió forint lenne, így a pár a kormány szerdai döntése után 8,8 millió forinttal kell kevesebbet fizetniük a lakásért.
Így az önerő nélkül vásárolt lakás havi törlesztőrészlete 153 ezer forint összesen. A budapesti albérletek átlagára pedig 162 ezer forint a Rentingo ingatlanos portál felmérése szerint.
Visszatérhet az elmúlt négy évben tapasztalt lakásépítési lendület a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfának köszönhetően - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.
2016 elejétől 2019 végéig már érvényben volt a kedvezményes áfakulcs, és ez nemcsak a lakásépítési kedvet erősítette az országban, de a megépült lakások száma is megtriplázódott
– mondta Balogh László, az ingatlan.com szakértője. A szakember szerint a nagyvárosi új ingatlanok drágulásának is véget vethet az általánosan alkalmazható kedvezményes lakásáfa.
Vidéken talán még nagyobb a jelentősége a családtámogatásoknak, hiszen így a kisebb településeken megállhat a népességcsökkenés. Köztük van Makó is, ahol már évekkel ezelőtt felismerte a városvezetés, hogy segítség kell a fiatal családok helyben tartásához, ezért a CSOK lehetőségéhez úgy csatlakoztak, hogy meghirdettek egy Ingyentelek-programot. Erre pályázott Vörös Ádám és a felesége, Vörösné Veiner Zsuzsanna.
– Szerencsések vagyunk, hiszen éppen harmadik gyermekünket vártuk, amikor kaptunk az önkormányzattól ingyen telket,
eladtuk az előző, kisebb házunkat, az lett az önerő, és emellé felvettük a CSOK-ot, a 10+10 millió forint támogatást. Enélkül nem tudtunk volna új házat építeni – mondta a Ripostnak Zsuzsanna.
– A ház értékének a nagyját tette ki a CSOK, és az áfa csak 5 százalék volt.
Energetikailag korszerű, tágas kertes házat építettünk, így mindenkinek van külön szobája, gyönyörű az otthonunk!