A szájvizek többsége alkoholtartalmú, ráadásul elpusztítják a szájban lévő kórokozókat. Vajon segítenek a koronavírussal szemben is?
Egyelőre nincsenek egyértelmű eredmények, hogy vajon a szájvíz a szájüregben levő kórokozók semlegesítésén keresztül képes-e megelőzni magát a fertőzést, ám az tény, hogy az alkohol károsít egyes vírusokat, és a szájvizek más fertőtlenítő, antibakteriális összetevői is így hatnak. A kutatók már vizsgálódnak ez ügyben, mert ha erre sikerülne bizonyítékot szerezni, az komoly áttörést jelenthetne. Az sem világos, hogy ha a szájüregbe került vírusokat sikerülne is elpusztítani, az vajon milyen hatással lenne a betegség kifejlődésére vagy lefolyásának súlyosságára. A vírusok ugyanis az orron, sőt, akár a szemen keresztül is bejuthatnak a szervezetbe.
Az alkoholtartalmú szájvizek valóban csökkentik a koronavírusok számát a szájüregben, azonban kiirtani nem tudják a vírust.
Az alkohol hatása valóban káros a vírusokra és a baktériumokra, de csak átmenetileg csökkenti a számukat
– magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus. – Mivel az alkoholos szájvíz száz százalékban nem pusztítja el a vírusokat, azok újra szaporodni kezdenek, amint elmúlt az alkohol hatása a szájüreg nyálkahártyáján. A vírus nem csak a szájüregre koncentrálódik, márpedig a szájvíz nem jut el sem a garatba, sem az orrüregbe, így a vírus a többi nyálkahártyán továbbra is teljes nyugalommal tud szaporodni – mutatott rá a szakember, aki azt is hozzátette, hogy a vírus a véráramon keresztül a szervezet bármely részébe eljuthat. Rusvai Miklós szerint aki ezekben látja a megoldást a vírus ellen, csak hamis biztonságérzetben ringatja magát. A virológus szerint a legjobb, ha az ember nem viszi be és nem is engedi ki a vírust, erre pedig a maszk az egyetlen biztonságos megoldás.
A WHO hivatalos álláspontja szerint az alkoholtartalmú szájvizek képesek pár percre megszüntetni a nyálban bizonyos mikrobák jelenlétét, ez azonban nem jelenti azt, hogy a szájvizes öblögetés védene a koronavírus-fertőzéstől. Azt is tudjuk, hogy a kézfertőtlenítők esetében a koronavírus elpusztításához legalább 70%-os alkoholtartalmat ajánlanak. Ennyi alkohol pedig egészen biztosan egyetlen szájvízben sincs. A szájvíz antibakteriális hatásának célja a rossz szájszagot okozó baktériumok elpusztítása. Ennek ideiglenesen eleget is tesznek.
Az amerikai Pennsylvania Állami Egyetem kutatói nemrég különböző szájöblítőket vizsgáltak abból a szempontból, hogy képesek-e a koronavírus jelenlétét csökkenteni a szájüregben. A vizsgált öblítők között voltak peroxid-tartalmú torokfájás elleni szájöblítők és más, mindennapos használatú szerek is. A kísérletek eredménye arra utal, hogy bizonyos szájvizek 30 másodperc alatt képesek semlegesíteni a koronavírus-fertőzést okozó SARS-CoV-2 vírust. Ennek leginkább abból a szempontból van jelentősége, hogy csökkentse a vírusfertőzöttek fertőzőképességét, vagyis annak esélyét, hogy a kilélegzett aeroszolokkal továbbadják a vírust. Ennek bizonyításához azonban még további klinikai tesztekre van szükség.
A szakértők szerint elképzelhető olyan helyzet, amelyben a szájvíz esetleg már a szájban elbánik a vírussal, ám ha a vírus bejutott a szervezetbe, akkor már valószínűtlen, hogy segít. Vagyis bár a szájvíz másokat esetleg megvédhet, és segíthet csökkenteni a fertőzés továbbadásának esélyét, a fertőzött személy esetében nincs hitelt érdemlő bizonyíték a Covid-ellenes hatására. Nem érdemes erre alapozni a megelőzést, arra továbbra is a távolságtartás, a maszkviselés és a gyakori kézmosás jó, valamint az, ha bármilyen tünettel azonnal otthon maradunk, és egészségesen is kerüljük a nagyobb tömeget. Kiegészítésként viszont nyugodtan használjunk szájvizet.