Nem érdemes bizonytalan helyről, ügyeskedve rendelni az internetről, a hatóságok ugyanis minden gyanús csomagra lecsapnak, még a karácsony előtti rohamban is.
A harmadik országból érkező csomagok nagyjából 4–6 hét alatt érkeznek meg Magyarországra, ami a koronavírus-járvány miatt akár 8–9 hét is lehet, ezért ha onnan rendelne karácsonyra, jobb, ha már ma megveszi a terméket, és elkezd reménykedni, hogy meg is érkezzen.
– Egész évben ellenőrizzük a külföldről rendelt küldeményeket, de ez karácsony táján különösen aktuális – kezdte a Borsnak dr. Kis Péter András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szóvivője.
– Az Európai Uniós országból érkező csomagoknál nincs vámeljárás, hiszen itt az áruk szabadon mozoghatnak. A NAV akkor lép a képbe, ha harmadik országból – Dél-Korea, Kína, Szingapúr, USA, Hongkong – érkezik a csomag, mert ezeket kötelező vámkezelni. 22 euró alatt a csomag vám- és adómentes, 22 euró és 150 euró között vámot nem kell fizetni, de áfát igen. 150 euró felett viszont áfa- és vámköteles is a csomag – sorolta a szóvivő.
Három fontos dolognak kell szerepelnie a csomagon.
– Mit tartalmaz pontosan, ki a címzett és mekkora a csomag pontos értéke. Ha ezek megvannak, a csomagok átesnek a 23 perces vámkezelésen, az ügyfél pedig a posta munkatársának fizeti ki az esetleges költségeket a csomag átvételekor– fűzte tovább Kis Péter.
Ha valami nem stimmel, a NAV munkatársai felveszik a kapcsolatot az ügyféllel. A pénzügyőrök már a weboldal és a feladó címéből, a csomagolás minőségéből tudják, hogy melyik csomaggal lehet gond. Sokszor előfordul, hogy a csomagban nem pont az van, ami rá van írva, vagy az értéke magasabb, mint 22 euró.
– Attól, hogy egy csomag gyanús, nem kell rögtön kibontani. Van röntgen- és lézersugarú gépünk, ezek elárulják, mi van a csomagban. Ha a csomagon szereplő összeg nem egyezik a csomagban lévő termék árával, és az magasabb, mint 22 euró, a címzettnek meg kell fizetnie a tényleges terheket – mutatott rá a szóvivő.
A cél nem csak a törvényes vám beszedése, hanem a fogyasztók védelme is. A NAV feladata a tilalom és a korlátozás alá eső termékek behozatalának kiszűrése, megakadályozása.
– Vannak termékek, amelyek korlátozás alá esnek és a behozatalukhoz engedély kell, mint például a gyógyszerekhez vagy a védett állatok csontjából készült preparátumokhoz.Vannak olyan termékek is, melyeket egyáltalán nem lehet, azaz tilos behozni az EU területére, ilyen a kábítószer és a hamis termék. A járvány ideje alatt például gyakori volt, hogy az emberek engedély nélkül, elővigyázatosság nélkül rendeltek meg ismeretlen eredetű és összetételű gyógyszereket. Ez veszélyes! Ezeket vagy le kell foglalnunk, vagy vissza kell küldeni külföldre.
A csomagok átvizsgálására a NAV-nak speciális kutyái is vannak.
– Van kábítószer-, dohány- és készpénzkereső kutyánk is. Ők szisztematikusan átvizsgálják a csomagokat és jeleznek, ha gyanús csomagot találnak – mondta el a szóvivő.