Mutatjuk, hogyan tárolja az élelmiszert!
Forrás: Shutterstock
Vannak berögződött szokásaink az élelmiszerek tárolásánál, ilyen például, hogy a kenyeret vászonkendőbe csomagoljuk, a zöldségeket a hűtőbe tesszük, a lisztet pedig a konyhaszekrénybe. Több ilyen tárolási módszer azonban helytelen, így sokkal gyorsabban tönkremennek, mintha a számukra kedvező módon pakolnánk el azokat. Ez különösen lényeges most, a koronavírus-járvány idején, amikor sokan a megszokottnál több élelmiszert tartanak otthon. Utánajártunk, hogyan tárolhatjuk helyesen az ennivalókat.
A paradicsomot, hacsak nem érett meg teljesen, szobahőmérsékleten kell tárolni napfényes helyen, mert ha betesszük a hűtôbe, az éretlen nem éri el teljesen az érettségi állapotot, az érett pedig elveszíti az ízét és a vitamintartalmát. A paprikát is felesleges a hűtőbe tenni.
Nem igényel hűtést, és nem is szereti nagyon a hideget, ezért ha a hűtőbe tesszük, csomagoljuk papírtörlőbe, de öt napon belül fogyasszuk el.
Mindkettő a szobahőmérsékletet szereti. Tíz fok alatti hőmérsékleten hat-nyolc nap után foltosak lesznek, és elszíneződnek. Ha az uborkát mégis a hűtőbe tesszük, hogy aztán elkészítése után hidegen szolgálhassuk fel, ami jobban kihozza az ízét, két-három napon belül fogyasszuk el, és addig tartsuk az alsó dobozban.
Ezek legjobb helye szintén az alsó dobozban van, mert a zárt hely megakadályozza a vízgőz távozását, így a kiszáradásukat is. A zellert nem ajánlott műanyag fóliába csomagolni, mert abban megrohad, de alufóliába igen, és úgy lehet tárolni ezen a helyen.
Ezt ne tegyük a hűtőbe.
Száraz, hűvös, jó szellőző helyen hosszú ideig elállnak. Hűtőszekrénybe legfeljebb csak egy dobozba zárva tegyük be.
A hűvös, száraz, sötét helyet szereti. Betehető a hűtőbe is, elöl csak annyit érdemes hagyni, amennyit 2-3 nap alatt elfogyasztunk.
A nyitás-zárás miatt a hűtő ajtajában van a hűtőszekrénynek a legmelegebb területe. A tojás jobban bírja a magasabb hőmérsékletet, úgyhogy ennek itt jó helye van, ahogy a vajnak is, de a tejet inkább beljebb kell elhelyezni, ha csak nem használjuk fel rövidebb időn belül. Egyesek szerint a tojást felesleges hűtőbe tenni, mert a boltokban is a polcon van. A sajt zárt dobozban hamar megpenészedik, ezért zsírpapírba csomagolva tegyük a hűtőbe.
Ne tegyük hűtőszekrény-be, mivel ott gyorsabban megkeményedik, legfeljebb akkor, ha hosszabb ideig akarjuk megőrizni az állapotát, mert annak legjobb módja a fagyasztás. Onnan 4–6 hónap múlva is elővehetjük, és pár órával a fogyasztás előtt kivéve eredeti puhaságúra olvad ki. Rövidebb távon csomagoljuk be vászonkendőbe, majd így tegyük bele műanyag zacskóba vagy kenyértartóba, úgy hosszabb ideig nem keményedik meg.
Lehetőleg ne tegyük hűtőszekrénybe, mert egy fehér réteg alakul ki rajta, ami ugyan nem ront az állapotán, de esztétikailag nem szép. Fénytől védett, száraz helyen, erős illatoktól távol érdemes tartani.
A jól tárolt méz nem tud megromlani. Felesleges a hűtőbe tenni, mert jól elvan egy üvegben a spájz, konyhaszekrény valamelyik nedvességtől és fénytől védett polcán.
Hideg hatására fehér darabkák képződnek benne, ezért ne tegyük hűtőbe. Szobahőmérsékleten közvetlen napfénytől védve tároljuk.
Alacsony hőmérsékleten veszítenek az ízükből, ezeket ne tegyük hűtőbe, a spájz polcán vagy az asztalon van a helyük. A banán nem bírja a hűtőt. Utóérő gyümölcs, a zölden vásárolt is beérik otthon, de utána minél hamarabb el kell fogyasztani.
Magas páratartalom és magas hőmérséklet mellett penészedhet, vagy bogarak szaporodnak el benne. Lezárható dobozban elhelyezhetjük a hűtőben vagy egy hűvösebb helyen álló konyhaszekrényben. Bontatlan zacskó tetejébe csúsztatott babérlevél illata távol tartja az élősködőket.