Több alvásra van szükségünk, mégsem ébredünk kipihentebben, ugyanis gyakoribbak lettek a rémálmok – a pandémia már a hálószobákban is jelen van.
Forrás: Shutterstock
Egy éve ilyenkor maximum csak egy Zs kategóriás amerikai film vagy néhány bestseller jutott eszünkbe a pandémia szóról, mára azonban már a legkisebbek is ismerik a valódi, a bőrünkön is tapasztalható jelentését. A koronavírus-járvány nemcsak az orvosokat és az ellenanyaggyártókat késztette kutatásra, hanem bizony a pszichológusokat is, ebben a nehéz időszakban ugyanis a mentális jóllét éppoly fontos, mint a fizikai. A bezártság, a munkahelyek elvesztése és a megfertőződéstől való félelem okozta stressz, a home office generálta nehézségek nemcsak a nappalokra, hanem bizony az éjszakákra is hatással vannak.
Finn és amerikai kutatók az első hullám hatodik hetében készítettek egy felmérést, aminek eredményét csak nemrég publikálták. Arra voltak kíváncsiak, miként hatnak az otthonmaradást szorgalmazó korlátozások a megkérdezettek alvásminőségére. Kiderült, hogy a lezárások és korlátozások ugyan nem mindenben rontottak az alvásminőségen, sőt a legtöbben megnövekedett alvásidőről és kellemesebb alvásról számoltak be, mégis a megkérdezettek egyharmada azt mondta, sokkal gyakrabban ébrednek meg éjszakánként, és egynegyedüknél gyakoribbak voltak a rémálmok is.
Ez különösen azokra volt igaz, akiknek napközben is több stresszt kellett elviselniük, mint a vírus előtt.A rémálmodók éjszakai képzeteinek 55 százaléka volt kifejezetten a járvánnyal kapcsolatos, mint például maga a betegség elkapásának rémképe. Sokan álmodták azt is, hogy a közelükben valaki nem tartja be az ajánlott másfél méteres távolságot, és ők nem tudnak elmenekülni, és sokan láttak álmukban veszélyben lévő időseket is. Szintén gyakori rémkép volt az, hogy az álmodó elmegy bulizni, és ott elkapja a vírust.
Érdekes, hogy a szakértők mégsem aggódva figyelik ezt az új jelenséget, szerintük ugyanis a megnövekedett rémálommennyiség hosszú távon még jót is tehet. Köztudott ugyanis, hogy az agy éjszaka dolgozza fel a napközben őt ért rengeteg inger egy részét, a rémálmok is a tudat alatti beépülést segítik. Így tulajdonképpen a rémálmok is hozzásegítenek ahhoz, hogy ébren is jobban betartsuk a szigorú intézkedéseket.