Az Egyesült Államok formálisan is kilépett a Nyitott Égbolt egyezményből - jelentette be vasárnap kiadott közleményében az amerikai külügyminisztérium.
A tárca felidézte: az Egyesült Államok a szerződés által biztosított jogával élve május 22-én értesítette az egyezmény aláíróit a kilépéséről, amely az értesítéstől számított hat hónap múltán lép életbe.
"A hat hónap eltelt, az Egyesült Államok kivonulása 2020. november 22-én életbe lépett,
az Egyesült Államok többé nem résztvevője a Nyitott Égbolt egyezménynek"
- olvasható a rövid külügyi közleményben.
A Nyitott Égbolt egyezményt - amely fegyverzetkorlátozási megállapodás - 1992-ben dolgozták ki, 2002-ben lépett életbe. Lehetővé tette a részt vevő 35 államnak - köztük az Egyesült Államoknak, Oroszországnak, Kanadának, Ukrajnának, Lengyelországnak és Magyarországnak is -, hogy fegyvertelen megfigyelési repüléseket végezhessenek egymás területe felett. A cél a katonai tevékenység átláthatóságának biztosítása volt.
Az amerikai kormányzat arra hivatkozva lépett ki az egyezményből, hogy Moszkva megsértette a megállapodást, mivel egyes vidékei felett korlátozta, vagy meg is tiltotta a repüléseket. Washington szerint az orosz fél a Kalinyingrád, valamint
az Oroszország és Georgia határsávja feletti repüléseket korlátozta,
továbbá az orosz hadgyakorlatok idején tartott ellenőrzéseket sem tette lehetővé.
Az egyoldalú amerikai lépés bejelentése után, még májusban Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára nyilatkozatban szögezte le, hogy az észak-atlanti szervezet valamennyi tagja továbbra is maradéktalanul teljesíti a szerződés rendelkezéseit, és a NATO változatlanul elkötelezett a biztonság szavatolása kulcsfontosságú elemének számító hatékony, felelős és ellenőrizhető fegyverzetellenőrzés mellett.
Nyilatkozatában a NATO-főtitkár is említette az amerikai fél által kifogásoltakat, és felszólította Oroszországot, hogy térjen vissza az egyezményben foglaltak teljesítéséhez.