Aktuális

Fantasztikus hír: még hatásosabb a Pfizer koronavírus-vakcinája, mint először állították

Bors

Létrehozva: 2020.11.18.

Fantasztikus hír: még hatásosabb a Pfizer koronavírus-vakcinája, mint először állították

Forrás: AFP

A korábban bejelentettnél még hatékonyabb lehet a Pfizer és a BioTech által fejlesztett koronavírus-vakcina a végső adatok elemzése alapján – jelentette be ma a két vállalat.

az oltóanyag a covid-19 megelőzésében 95 százalékos hatékonyságúnak bizonyult a tesztek során és úgy tűnik, hogy aki el is kapja a koronavírust, az is csak enyhébb lefolyású megbetegedésre számíthat.

Múlt héten a cég már előrejelezte, hogy a részeredmények alapján több mint 90 százalékos hatékonysággal működik a vakcina, most azonban már a kísérlet teljes adatsorát ismertették. Az oltás 94 százalékban hatásos azoknál az idősebb felnőtteknél is, akikre veszélyesebbek lehetnek a vírus szövődményei.

A Pfizer és a BioNTech közös vizsgálatában közel 44 ezer önkéntes vett részt. akiknek a fele kapta az meg az igazi oltást, a többiek placebót kaptak. A 170 koronavírussal megfertőződött kísérleti alany közül 162-en voltak a placebo-csoportban, és csak nyolcan lettek beoltva az igazi vakcinával. A tíz súlyos esetéből kilencen kaptak placebót.

A Pfizer és a BioNTech szerint az oltás hatékonysága a különböző korcsoportokban és etnikumokban egyenletes volt. A leggyakoribb mellékhatás a fáradtság, az önkéntesek 3,7 százaléka panaszkodott erre a második adag bevétele után. Az idősebb felnőttek kevesebb és enyhébb mellékhatásról számoltak be a cégek szerint.

A Pfizer tervei szerint a résztvevőket további két évig figyelemmel kíséri, hogy meggyőződjön a védelem időtartamáról és hosszú távú biztonságosságáról. A cégek azt tervezik, hogy napokon belül sürgősségi engedélyért fordulnak az Egyesült Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA), hogy a vakcina mielőbb elérhetővé váljék. A napokban Moderna gyógyszergyártó is arról számolt be, hogy az eredmények korai elemzése alapján az általuk fejlesztett oltás 94,5 százalékos hatékonyságú, az orosz Sputnik-V hatékonysága pedig 92 százalékos az orosz hatóságok által közölt részeredmények szerint.

A Pfizer és Moderna vakcinája úgynevezett mRNS-alapú oltás, ami nem elölt vagy legyengített vírust, csupán a vírus örökítőanyagának egy kulcsfontosságú részletét tartalmazza. Vagyis nem tud fertőzést okozni, de elég lehet ahhoz, hogy immunválaszt provokáljon. A technológia alapjait részben egy magyar biológus, Karikó Katalin tette le Amerikában, aki ma szintén a BioNTech munkatársa. 

(via)

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek