Kaktuszok tarolhatják le a magyarországi mezőgazdasági területeket, illetve réteket. A helyzetet a Bors által megkérdezett szakértő szerint a felelőtlen amatőr kertészek okozhatják. A tájidegen fajok megjelenése akár problémákat is okozhat, például az őshonos növények kiszorításával.
Forrás: Pexels
Több kaktuszfaj is megjelent Magyarországon. Megyeri Szabolcs kertészmérnök a Borsnak elmondta: a fügekaktusz első példányait vagy a zöldhulladékkal együtt dobta ki valaki, vagy szándékosan ültette ki egy-egy legelő mellett. Bizonyára abban a hitben tette, amit tett, hogy gazdagítja hazánk élővilágát, ám ennél nagyobbat nem is tévedhetett volna.
– Gyerekkoromban én magam is szaporítottam otthon fügekaktuszt, és mondhatom, jól is ment. Márpedig, ha erre egy gyerek is képes, akkor vagy egy nagyon okos gyerekről van szó, vagy a növény rendkívül igénytelen – magyarázta a szakértő.
– Borotvával vágtam le az egyik növénytestet a másikról, majd homokba dugtam. Rengeteg kiskaktuszom lett így, de végül nem tudtam azokat eladni, így nem gazdagodtam meg – mondta Megyeri, majd elmagyarázta, miért probléma, ha kaktuszok özönlik el a mezőinket, legelőinket.
– A jelenséget ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor valakik aligátorteknőst dobtak a Fertő-tóba, és az kiszorította az őshonos mocsári teknőst. Ez rendkívül káros folyamat. Azért is, mert amikor a magyar kirándulók sétálnak a természetben, számítanak a kökényre és csipkebogyóra. Tudják, hogy ezek a növények szúrhatnak is. A kaktuszra azonban nem számítanak, ráadásul a kisebb példányokba akár bele is léphetnek – figyelmeztet Megyeri.
– A kaktusz gyönyörű növény, de itthon inkább lakásba vagy sziklakertbe való! Arról sem szabad megfeledkezni, hogy ha valaki belenyúl, az apró tüskéi belemehetnek az ujjába, melyeket rossz esetben csak a sebészeten tudnak aztán eltávolítani – fejezte be a kertészmérnök.