Aktuális

Így készítsük fel a kislányunkat az első nőgyógyászati vizsgálatra

Hu-Zo

Létrehozva: 2020.11.04.

Minden szülő életében elérkezik a pillanat, amikor szembesül a ténnyel, hogy a lánya nővé érett, és esedékessé válik az első nőgyógyászati vizsgálat. Erre általában 14 és 16 éves kor között kerül sor.

Így készítsük fel a kislányunkat az első nőgyógyászati vizsgálatra

Forrás: Shutterstock

A nőgyógyász felkeresése előtt tanácsos felkészíteni gyermekünket a vizsgálatra, és megbeszélni vele a kérdéseit, esetleges félelmeit és panaszait. Dr. Fényi Anett, a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosa összefoglalja, mire számíthatnak a legelső látogatás során a fiatalok.

Írja össze a problémáit

Gyermekünk valószínűleg attól tart a leginkább, hogy a nőgyógyászati kivizsgálás kellemetlen lesz, ezért fontos, hogy már előzetesen beszélgessünk vele a témáról, és segítsünk eloszlatni a félelmeit.

Meg kell nyugtatni, hogy a vizsgálat nem fájdalmas, de kellemetlennek érezheti,

és nyugtassuk meg, hogy a vizsgálatot bármikor visszautasíthatja.

Célszerű előre összeírni a felmerült problémákat és kérdéseket, hiszen az orvosnál mindenki zavarban lehet. Készüljünk menzesznaptárral is, akár papíron, akár applikációban. Emellett gyűjtsük össze a korábbi betegségeket, műtéteket, gyógyszerérzékenységet, és a családban előforduló örökletes betegségeket is. Öltözködés szempontjából praktikus szoknyában, ruhában vagy hosszabb pólóban érkezni a vizsgálatra. Ajánlott az olyan cipő, amiből könnyű kibújni, illetve könnyű visszavenni.

Érdemes őszintének lennie

Fontos, hogy a nőgyógyászati vizsgálat előtt ki kell üríteni a húgyhólyagot. A vizsgálat, természetesen felöltözve, beszélgetéssel kezdődik, amelynek során az orvos tájékozódik a családban és a páciensnél előfordult betegségekről, gyógyszerérzékenységről, az utolsó menzesz idejéről és az esetleges jelenlegi panaszokról. A nőgyógyász rákérdez a szexuális szokásokra, beszél a különféle fogamzásgátlási módszerekről és a biztonságos nemi életről.

A tinédzser részéről nélkülözhetetlen az őszinteség.

A kérdéseket követően a szakorvos egy általános vizsgálatot végez el, melynek menetét részletesen ismerteti. Ezután kell levetkőzni, majd felfeküdni a vizsgálóágyra. Nagyon fontos, hogy a páciens, amennyire tudja, lazítsa el magát a vizsgálat alatt, mert az így teljesen fájdalommentes. Azoknál, akik már éltek nemi életet, hüvelytükörrel méhszáj vizsgálatot, bimanuális vizsgálatot és hüvelyi ultrahangot végez az or­vos. Szűz lányok esetében hüvelyi vizsgálat nem végezhető, az ultrahangvizsgálat a hason át történik, ezért előtte egy órával szükséges egy liter folyadékot inni. Bizonyos esetekben az orvos az emlőket is ellenőrzi, például emlőben tapintott eltérés esetén.

Beszéljék át a teendőket

Van, akit megnyugtat a szülői jelenlét a teljes konzultáció során, de van, akit ki­fejezetten zavar, és jobban megnyílik, ha négyszemközt beszélhet az orvossal. A vizsgálat végén azonban minden kiskorú esetében a szülővel közösen kell átbeszélni a lehetséges problémákat, teendő­ket. Mikor forduljunk mindenképpen nő­gyógyászhoz?

Panasz esetén, így amennyiben a gyermek folyást, foltot észlel a fehérneműn, életkortól függetlenül minél hamarabb javasolt nőgyógyász felkeresése. 

A menzesz, ha nem is napra pontosan, de általában négyhetente jelentkezik, ettől eltérő esetben vagy alhasi fájdalom, görcsös menstruáció esetén menzesznaptárral keressük fel a szakorvost. 

Az emlőben tapintott csomó esetén szintén nőgyógyászati vizsgálat szük­séges.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek