A magyar kutatók minden lehetséges úton megpróbálják felvenni a harcot a koronavírussal. A már meglévő sikeres terápiák mellett sorra új gyógymódokat fedeznek fel, ráadásul még a vakcinagyártásba is belefog az ország.
Forrás: Shutterstock
Amint lesz biztonságos vakcina, Magyarország az elsők között vásárolhat belőle, és már folynak a tárgyalások arról, hogy itt is gyárthassanak oltóanyagot. Az Operatív Törzs szakértők bevonásával vizsgálja meg az orosz és a kínai vakcinát, ha pedig azok valós védettséget jelentenek a vírussal szemben, akkor vásárolunk belőlük. Ezzel párhuzamosan ott vagyunk az EU oltóanyaglistáján is.
Szijjártó Péter csütörtökön állapodott meg az oroszokkal, akik decemberben már elkezdik szállítani a kis mennyiségű oltóanyagot, hogy a magyarok el tudják kezdeni a klinikai tesztelést és az engedélyeztetést. Vélhetően január közepe körül pedig elkezdődik a nagy mennyiségű oltóanyag-szállítás is Oroszországból. Mint megtudtuk, nemcsak vásárlásról volt szó. Egy magyar oltóanyagot gyártó vállalat a közeljövőben fog egyeztetni az orosz féllel a kihelyezett gyártásról.
– Eddig influenza elleni oltóanyagot gyártott a cég, amely valószínűleg át fog állni Covid-vakcina-gyártásra – mondta el Szijjártó a karanténból bejelentkezve.
A három vakcina mindegyike a klinikai fázis hármas, vagyis végső fázisában tart. Dr. Rusvai Miklós virológus szerint, ha minden jól megy a klinikai teszteken, jövő év elején már van esély a lakosság beoltására.
– Mindhárom vakcina ugyanazon az elven működik – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós.
– Léteznek ártalmatlan vírusok is. Minden ember szervezetében átlagosan 3,2 ilyen vírus található meg. Ezeket árva vírusoknak hívjuk, mert nem lehet hozzájuk betegséget társítani. Mindhárom vakcina az árva vírusokra épít – mutatott rá a virológus.
– A kutatók ismerik a koronavírus genetikai állományát, és ki tudják vágni ebből azt az egy gént, ami az ellenanyag termeléséért felelős fehérjét kódolja. Ezt a gént egyszerűen beleteszik egy ártalmatlan vírusba, ami a szaporodása során nem okoz betegséget az oltott emberekben, de az antitestek képződéséért felelős fehérjét is termeli, így amikor a szervezet találkozik a koronavírussal, már lesznek benne ellenanyagok – zárta a szakember.
E hónapban kezdődnek a Semmelweis Egyetemen és egyes hazai járványkórházakban azok a klinikai vizsgálatok, amelyek a tüdőhegesedés kezelésében hatékony fluvoxaminterápia eredményességét vizsgálják. A kutatási program a Semmelweis Egyetem, a Magyar Tudományos Akadémia és a SigmaDrugs egyetemi spin-off cég együttműködésében valósul meg, dr. Fekete Andrea vezetésével. A fluvoxamin egy antidepresszáns gyógyszer, ami képes serkenteni a szervezetben lévő Sigma-1 receptort, ami így kifejti gyulladáscsökkentő és hegesedést csökkentő hatását. A fluvoxamin azért nagyon jó, mert két fázisban is hat. Csökkenti a tüdőgyulladást a betegség akut szakaszában, illetve csökkenti a betegség szövődményeit.
– A gyulladás és a lélegeztetés következményeként a normális tüdőszövet helyett egy hegszövet jön létre, ami miatt a légzés jelentősen romlik. Ezt a hegesedést is gátolni tudja a gyógyszer. A gyógyszert első körben olyan betegeknek adjuk, akik oxigénterápiára szorulnak. A kezelés a pozitív PCR-teszt után azonnal elkezdhető a kórházi kezelés alatt, majd otthoni terápiaként három-négy hónapig – magyarázta a Borsnak dr. Fekete Andrea.
– A terápia teljesen önkéntes, kiegészítő terápiának fogják kapni a betegek a meglévő terápiák mellé, hogy jótékony hatása csökkentse a szövődményeket. Az a nagyszerű ebben a kezelésben, hogy ha ez hat, a szövődményeket hosszú távon lehet kezelni – zárta a szakember.