Forrás: Thinkstock
Rekordot döntött a háztartások vagyona a koronavírus-járvány alatt, derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból, melyeket a napi.hu szemlézett. Szeptember végén 63 804,2 milliárd forintnyi pénzügyi vagyon volt a lakosságnál, ebben a készpénz, a bankbetétek, értékpapírok, biztosítások, részvények, üzletrészek és hasonló vagyon van benne, az olyan vagyonelemek, mint az ingatlan, az autók, műtárgyak, arany vagy ékszer nem szerepelnek.
Háztartásonként ez már átlagosan bőven több mint 15 milliós vagyont jelent, ám az eltérések nagyok, hiszen a felső tízezernél a családok ennél jóval nagyobb vagyon halmoztak fel, miközben a családok többségénél ennek a töredéke van csak meg.
Bár sokan váltak munkanélkülivé, és sok ember fizetése csökkent, az idén az első kilenc hónapban többet tudtak félretenni a magyarok, mint tavaly.A friss megtakarítások volumene 2622 milliárd forint volt, 16,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban vagy aki tudott, az tartalékolt a járvány idején. Több pénzügyi cég is készített felmérést arról, hogyan változott a lakosság hozzáállása a pénzügyekhez a járványban, amelyek hasonló következtetésre jutottak.
Érdekes adat, hogy ezzel együtt a háztartások tartozásai is 11 ezer forint fölé emelkedtek a harmadik negyedév végére, ami 2011 végi, vagyis a kedvezményes árfolyamú végtörlesztés előtti szint. Ezen belül a banki hitelek állománya 9600 milliárd forint fölött van már, és mintegy 1500 milliárd forintnyi egyéb tartozása is van a lakosságnak. Ebből nem egészen 650 milliárdot tesznek ki az adó- és járuléktartozások.
Fontos hozzátenni, hogy az MNB olyan egyéb tételeket is hozzávesz a statisztika a lakosság pénzügyi vagyonához, amit egy átlagember józan ésszel aligha számolna bele a saját vagyonába. Ilyen például a vagyonbiztosítások díjtartaléka, amit szintén nehezen lehetne elkölteni. A befizetett casco- vagy lakásbiztosítási díjhoz például nem férnek hozzá a befektetők, bár a biztosító fizet, ha káresemény van.