Külföldön és hazánkban is egyre több híresség vállalja fel fizikai vagy mentális betegségét. Magyarországon idén indult egy új kezdeményezés, ami azt szeretné elősegíteni, hogy csökkenjen a lelki betegségek miatti félreértések száma.
Forrás: Shutterstock
Mindenki – ezen a néven indult nemrégen egy új kezdeményezés, aminek a célja az, hogy a mentális betegségekkel kapcsolatos félreértéseket tisztázza, csökkentse az előítéleteket. A projektről, a téma élharcosa, a Civliút vezetője, Ruttkay Réka beszélt a Borsnak.
– Azt láttam magam körül, hogy sok embernek van mentális problémája, viszont nehezen beszélnek erről, nem tudják, hogy hova forduljanak segítségért. Ezért gondoltam arra, hogy jó lenne egy platform, amely segíti a tájékozódást – mondta Réka, akitől munkatársa, Szy Katalin pszichológus vette át a szót.
– Fontosnak tartom, hogy egy mindenki által érthető nyelvet használva beszéljünk a mentális betegségekről. Az internet, a média sokszor káros tud lenni, hiszen felkapnak egy kifejezést, ami nincsen megmagyarázva, és az átlagember, akinek nincsen többévnyi tapasztalata a pszichológia terén, úgy veszi át ezt a kifejezést, hogy igazából nem is tudja, mit jelent.
Könnyű megbántani valakit, ha ilyen kifejezésekkel dobálózunk, ezért is fontos a szakszerű, mégis érthető tájékoztatás
– mondta Katalin arról, hogy miért csatlakozott a programhoz.
A projekt elindításának az első lépése egy kutatás volt, ahol a 18 és 65 év közötti magyar lakosokat kérdezték a mentális betegségekhez való hozzáállásukról, amiről és a megmozdulás részleteiről a Mindenki projekt honlapján, a mindenki.eu-n lehet bővebben olvasni.