Aktuális

A Bors utánajárt - Tévhitek az OKJ megszűnésével kapcsolatban

Bors

Létrehozva: 2021.01.22.

December végén indultak el az utolsó OKJ-s képzések Magyarországon, a rendszer változásával kapcsolatban pedig számos tévhit terjeng az interneten.

Egy, a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet csupán hat pontban változtatta meg az OKJ-s képzési rendszert, amelyek viszont teljesen átalakították az OKJ-s képzés rendszerét. Összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat, a TanfolyamOKJ.hu képzéseket közvetítő portál pedig segít tisztázni a leggyakrabban felmerülô kérdéseket.

Miért volt szükség a változtatásra?

Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) szisztémája elavult az Innovációs és Technológiai Minisztérium szerint, ezért 2020-tól tartalmilag, formailag és módszertanilag is megújították azt. Pölöskei Gáborné, a minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára közleményben jelezte, hogy

a megjelent, módosított képzési jegyzék a szakmát tanulóknak sokkal átláthatóbb és egyértelműbb, ráadásul a tanulható szakmák is keresettebbek.

Mi változott?

Először is az eddigi 760 szakma helyett 174 közül lehet választani. Másrészt a 2020/2021-es tanévtől a szakgimnáziumokat és szakközépiskolákat is máshogy hívják. A szakgimnáziumokból technikumok lettek, a szakközepekből pedig szakképző iskolák. Előbbiben 5 év a képzési idő, érettségit és szakképesítést is lehet szerezni, utóbbiban három, és csak szakmát.

Ezek mellett úgynevezett iskolarendszerű felnőttoktatásban is lehet szakmát (főleg egészségügyhöz és szociális területhez tartozókat) tanulni, érettségi után, nappalin vagy estin. 

Tévhit: megszűnt az OKJ-s képzés Magyarországon

2020-ban az Országos Képzési Jegyzéket a Szakmajegyzék váltotta fel, ami mindössze 174 alapszakmát tartalmaz. Vagyis a képzési forma nem szűnt meg, csak jelentősen átalakult. A változás keretében több népszerű szakma teljesen kikerült a jegyzékből, több pedig csak iskolarendszerű kép­zésben, 2–5 év alatt lesz megszerezhető. Az érettségire épülő szakképzéseket innentől csak iskolai rendszerben lehet tanulni. 

Tévhit: már nem lehet jelentkezni az elindult képzésekre

A felnőttképzők 2020. december 31-ig indíthattak OKJ-s képzéseket, azonban néhány képzésre a szabad helyek erejéig még be lehet csatlakozni. Szűkebb lett a kínálat, sok képzésre már egyáltalán nem lehet jelentkezni, illetve több városban már a decemberi tanfolyamok sem indultak el. Fontos tudni, hogy a még elérhető képzésekre már csak becsatlakozni lehet, új csoportok már nem fognak indulni. Ez az utolsó esély arra, ha valaki OKJ-s végzettséget szeretne.

Tévhit: a képzéseket 2020-ig kellett befejezni

Ez az állítás nem igaz.

Az OKJ-vizsgákat 2022. december 31-ig lehet letenni, így azok, akik még becsatlakoznak valamelyik decemberi képzésre, OKJ-s végzettséget szerezhetnek.

Tévhit: bizonyítványok nem érvényesek a változás után

A már megszerzett szakmai végzettségek nem vesznek el, ugyanolyan teljes értékű szakmai bizonyítványnak számítanak az OKJ megszűnése után is. A munkáltatók akár előnyben is részesíthetik az OKJ-s végzettséggel rendelkezőket az új rendszerben, számukra még ismeretlen bizonyítványt megszerzőkkel szemben.

Tévhit: fizetni kell az újfajta képzésekért

A felnőttek számára az iskolarendszerű OKJ-s képzés ingyenes, ráadásul nem is egy, hanem két szakma elsajátítása esetén is. Az új képzési formában is ingyen tanulhatnak majd a diákok, de az úgynevezett részszakképesítéseket – amelyekből 73 szerepel a listában – csak tanfolyami formában lehet majd elsajátítani, amiért fizetni kell majd.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek