Ha valakinek erős az úgynevezett veleszületett immunrendszere, kis túlzással akár erőteljes koronavírus-fertőzést is tünetmentesen átvészelhet, míg egy gyenge immunitású személy kis dózisba is belehalhat. Nagy gondot jelent azonban, hogy a veleszületett immunitás nem mérhető.
Forrás: Getty Images
Az, hogy kinél milyen lefolyású a koronavírus betegség, vagy akár más betegség, több tényezőtől is függ. Függ a kórokozó fertőzőképességétől, a gazdaszervezet ellenálló képességétől és a kórokozó dózisától.
– A legfontosabb tényező a gazdaszervezet genetikailag meghatározott ellenállóképessége, ugyanis nagyok az egyedi különbségek. Az egyéni hajlam, vagyis a vele született immunitás mindenkinél más, amit ráadásul még csak mérni sem lehet
– mutatott rá a BorsOnline-nak dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
– Lehet, hogy valakinek nincsenek társbetegségei, de mégis fogékony egy adott vírusra, ami sajnos csak akkor derül ki, amikor valaki megfertőződik, ezért érdemes elkerülni.
– Egy alacsony kórokozó-képességű vírus akármilyen dózisban jut is be egy szervezetbe, nem fog komoly betegséget okozni, de minél magasabb kórokozóképességű egy vírus, annál inkább függ a betegség lefolyása a többi tényezőtől. A koronavírus egy közepes kórokozó képességű vírus a maga 2,5 százalékos halálozási rátájával. Van olyan ember, aki akár jelentős vírusfertőzést is tünetmentesen átvészel, mert olyan a vele született immunitása, de ha valakinek nem, akkor kis mennyiségtől is súlyos állapotba kerülhet, amin természetesen a nagyobb dózis még tovább ronthat
– magyarázta a szakember, aki szerint érdemes odafigyelni az immunrendszerre, ami természetesen a koronavírus megjelenése előtt is közismert tény volt.
Kórokozónként is változhat, hogyan reagál a szervezet védekezőképessége. Az sem kizárt ugyanis, hogy míg a koronavírusra valaki jól reagál, egy másik kórokozó miatt súlyos állapotba kerül.